Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy ze stanu powietrza, jakim oddycha. Na co dzień toczymy walkę z niewidzialnym wrogiem, o którego szkodliwości nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Warszawiacy mają ułatwione zadanie. Od kilku dni przed smogiem ostrzega ich smok.

Reklama

Smok czy smog?

Na ogromnych ekranach zlokalizowanych w sąsiedztwie hotelu Mariott w centrum Warszawy pojawił się olbrzymi smok, który ma ostrzegać mieszkańców przed zagrażającym im smogiem. Wraz z pogarszającą się jakością powietrza i wzrostem poziomu pyłów zawieszonych wokół smoka na ekranie gęstnieje dym. Nietypowa animacja 3D została przygotowana przez firmę Screen Network.

– Pomysł opierał się na przedstawieniu istoty, której zmysły są znacznie bardziej wyczulone niż ludzkie i pozwalają jej szybciej wykryć niewidzialne dla nas zagrożenie – wyjaśnił Damian Rezner, dyrektor operacyjny Screen Network.

Animacja 3D i dane o jakości powietrza

Sedno pomysłu tkwi w zintegrowaniu animacji 3D z danymi pozyskiwanymi w czasie rzeczywistym. Z chwilą, gdy normy jakości zostają przekroczone, smok ukazuje się oczom mieszkańców, a dym wokół niego gęstnieje wraz z rosnącym poziomem pyłów zawieszonych.  Rozwiązanie działa na wyobraźnię, obrazuje faktyczny poziom zanieczyszczenia powietrza i pomaga dostrzec niewidoczne zagrożenie.


Czytaj też: „Ciepłe mieszkanie” – nowy program antysmogowy ruszy w drugim kwartale


Smok ostrzega przed smogiem

Bez wątpienia rozwiązanie jest efektowne. Szczególne wrażenie robi fakt, że, wraz z pogarszającym się stanem powietrza, smok zaczyna mieć problemy z oddychaniem i kaszel.

-Choć zadymiona przestrzeń, to jego środowisko naturalne, nawet on nie czuje się dobrze. Rozdrażniony zieje ogniem, a dzięki wyostrzonemu zmysłowi węchu może szybciej wyczuć złą jakość powietrza i ostrzec osoby w pobliżu ekranu – mówią twórcy kampanii.

Smok ma objawy zdecydowanie ludzkie, bez których trudno wyobrazić sobie spacer po mieście, szczególnie w sezonie grzewczym.

Efektownie i efektywnie

-To akcja nastawiona na podnoszenie świadomości o tym, jak często jesteśmy narażeni na działanie smogu, choć często nie jesteśmy nawet tego świadomi. Zależało nam, żeby rozwiązanie było nie tylko efektowne, ale również użyteczne dla osób przebywających w przestrzeni miejskiej” – podkreślił Rezner.

 

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: warszawa.naszemiasto.pl; samorzad.pap.pl

fot. materiały prasowe Screen Network

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE