Sprawny system gospodarki odpadowej chroni środowisko i zwiększa potencjał zagospodarowania biodegradowalnych pozostałości. Katalog dobrych praktyk przedstawia, jakie rozwiązania w tym zakresie wdrażane są w Polsce i Europie. Przekierowanie strumienia bioodpadów do kompostowni lub biogazowni ma szereg zalet, a sposobów na zachęcanie do segregacji jest naprawdę sporo.
Dokument powstał w ramach projektu „Zielona transformacja w praktyce: demonstracja i upowszechnianie korzyści płynących z produkcji biogazu z bioodpadów”, realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy oraz Vista Analyse.
Tak to robią Polacy
W Polsce za miasta stosujące dobre praktyki uznano: Kutno, Komorniki, Białą Podlaską, Łuków, Konstancin-Jeziorną oraz Bielsko-Białą.
Miasta stosują różne rozwiązania w związku z zachętą do segregowania frakcji biodegradowalnej odpadów. Powszechnie stosowana jest ulga dla posiadaczy kompostowników, która może wynosić nawet do 10 zł/os. Według katalogu dobrych praktyk podobne rozwiązanie nie pojawia się w innych państwach UE.
Czytaj też: Od września na fińskich stacjach będzie można tankować tylko biogaz
Standardem w Polsce jest wydzielanie 5 frakcji odpadów, jednak niektóre miasta zdecydowały się na jeszcze bardziej selektywną zbiórkę. W Białej Podlaskiej, Łukowie i Bielsko-Białej frakcji jest aż 7. Wydzielone tam zostały odpady kuchenne, czyli mokre, do których zalicza się resztki owocowo-warzywne, ale również zużyte ręczniki papierowe czy kości zwierząt. Osobno zbiera się bioodpady – są to: ścięta trawa, trociny, gałęzie czy rośliny wraz z ziemią.
W znakomitej większości odpady w tych miastach są kierowane do kompostowni, przy czym Konstancin-Jeziorna w 70% przetwarza je na paliwo alternatywne.
Katalog dobrych praktyk w Europie
Za przykład przemyślanej gospodarki odpadowej w Europie uznano miasto Drammen w Norwegii, Ommen w Holandii, portugalski Lipor i stolicę Belgii – Brukselę.
W tym ostatnim mieście połowa odpadów przekierowywana jest do biometanowni. Ponadto w Brukseli zachęca się mieszkańców, aby generowali jak najmniej bioodpadów, popularyzując zero waste i samodzielne kompostowanie. W tym celu powstał m.in. program dofinansowujący zakup przydomowego kompostownika, a na terenie miasta i ościennych gmin funkcjonuje 214 kompostowników kolektywnych, przynależących do osiedla czy dzielnicy.
Holendrzy i Portugalczycy również przekierowują swoje bioodpady do produkcji biogazu. W Liipor obecnie działa mikrobiogazownia, ale do 2030 r. ma powstać typowa biogazownia.
W Ommen motywacją do segregacji ma być stawka opłat za odpady. Obowiązuje tam tzw. zasada DIFTAR („Differentiated Waste Rates”). Stała opłata za zarządzanie odpadami jest wliczona w podatek od nieruchomości, a zmienną stawkę pokrywa się jedynie za odbiór odpadów zmieszanych.
Pełen katalog dobrych praktyk w zbieraniu bioodpadów można znaleźć na stronie internetowej IOŚ.
Zdjęcie: Freepik
Źródło: IOŚ
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE