Certyfikacja według RED II i zgodnie z systemem SURE-EU już działa. W grudniu 2018 r. weszła w życie Dyrektywa (UE) 2018/2001 (REDII), w której operatorzy instalacji do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła z biomasy zostali zobowiązani do przedstawienia dowodów zrównoważonego wytwarzania i wykorzystania biomasy. Państwa członkowskie miały czas do 1 lipca 2021 r. na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego. Pierwsze certyfikaty w Europie otrzymała hiszpańska firma ENCE.
Zainteresowane podmioty gospodarcze mogą przedstawić dowód zrównoważonego rozwoju za pośrednictwem systemów certyfikacji, które są w tym celu zatwierdzane przez Komisję Europejską.
Od tego czasu tylko nielicznym państwom członkowskim UE udało się na czas stworzyć wymogi prawne dotyczące wdrożenia REDII, a Komisji Europejskiej nie udało się jeszcze w pełni ukończyć procedur uznawania systemów dobrowolnych. Jednym z powodów jest znaczne opóźnienie przez Komisję Europejską procesu publikacji delegowanych aktów prawnych, które stanowią podstawę zarówno krajowego wdrażania, jak i procesu uznawania systemów certyfikacji.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Z drugiej strony, sporo podmiotów gospodarczych stoi przed wyzwaniem zawarcia umów na dostawy zrównoważonych paliw z biomasy na nadchodzący rok lub zapewnienia, że tegoroczne zbiory będą zgodne z REDII. Na przykład paliwa z biomasy, które są wykorzystywane w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji, muszą dostarczyć dowód zrównoważonego rozwoju najpóźniej do stycznia 2022 r., aby nadal mogły być liczone jako neutralne pod względem emisji CO2. To z kolei wymaga terminowej certyfikacji REDII całego łańcucha dostaw i wczesnego rejestrowania zrównoważonej biomasy na długo przed terminem.
Nawet jeśli proces uznawania systemów dobrowolnych nie został jeszcze zakończony Komisja Europejska zareagowała, szczególnie mając na uwadze ciągłość w sektorze biopaliw. W komunikacie do systemów dobrowolnych KE zaproponowała rozporządzenie przejściowe, zgodnie z którym te systemy dobrowolne, którym udało się pomyślnie zakończyć ocenę techniczną odpowiednich wymagań systemu do dnia 30 czerwca 2021 r., mogą przeprowadzać audyty zgodnie ze specyfikacjami REDII pod pewnymi warunkami. Obejmuje to również SURE.
Certyfikat SURE
Pierwsze certyfikaty wręczono producentowi celulozy i energii ENCE.
Elektrownia na biomasę Mérida w południowo-zachodniej Hiszpanii ma zainstalowaną moc 20 MW i wytwarza około 160 milionów kWh energii elektrycznej z biomasy rolniczej i leśnej. Celulozownia Pontevedra wytwarza energię elektryczną i cieplną głównie z lasów w regionie Galicji, które są zarządzane w sposób zrównoważony i wytwarza więcej energii odnawialnej niż sama celulozownia potrzebuje do wysoce wydajnej produkcji celulozy. Dzięki stałemu zapotrzebowaniu na drewno i zrównoważonemu wykorzystaniu biomasy w zakładzie w Pontevedra, można zapewnić w regionie na dłuższą metę łącznie ponad 5000 miejsc pracy w leśnictwie, przemyśle, handlu i logistyce.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że jako pierwsza firma pomyślnie przeszliśmy audyt SURE w ramach REDII. Ciężko pracowaliśmy, aby dostarczyć wszystkie istotne informacje i uporządkować nasze łańcuchy dostaw. Okazało się, że schemat SURE jest bardzo dobrze przemyślany pod względem struktur i potrzeb rynku oraz integracji istniejących procesów w łańcuchu weryfikacji. Teraz przygotujemy nasze inne zakłady na biomasę do dalszych audytów SURE i mamy nadzieję, że będziemy w stanie dostarczyć tutaj dowód zgodności z REDII bez większych komplikacji – stwierdza Luis Javier Sánchez Hernando, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju rolnictwa w ENCE i kierownik projektu odpowiedzialny za jego zgodność z REDII.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!