Jakie są przyczyny i skutki zawirowania na rynku biomasy? Oto opinie naszych ekspertów!
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Sławomir Madejski
Prezes zarządu Cedr Energo Sp. z o.o.
Od 2012 roku wiadomo było, że biomasa będzie „na cenzurowanym”, choć w Polsce zakładano, że jej wykorzystanie energetyczne to dobry kierunek.
Nigdy jednak nie było takiej sytuacji, jak obecnie. W ubiegłym roku cena biomasy była czterokrotnie niższa. Podrożała już po pierwszych wzrostach cen gazu. Pomimo to, pojawili się kontrahenci zainteresowani naszymi propozycjami przebudowy kotłowni węglowych i gazowych na biomasowe do 5 MW.
W kwietniu biomasa jest nieco tańsza niż w styczniu, mimo ruchów cen gazu, węgla oraz niekorzystnego stosunku złotówki do euro. Myślę, że rynek biomasy jest w trakcie stabilizacji, ale potrzeba na to co najmniej kilku miesięcy. Nie zmienia to mojej opinii, że małe, rozproszone, kotłownie powinny przechodzić na opalanie biomasą, ponieważ rynki paliw kopalnych funkcjonują pod większą polityczną presją i tak naprawdę nie wiadomo, co z nimi się stanie.
Sebastian Paszkowski
Prezes zarządu PEC Biała Podlaska
My ciepłownicy, wiemy już, że przy blokadzie importu ze Wschodu, nasz producent drzewa Lasy Państwowe, aktualnego zapotrzebowania nie pokryją, bo są w stanie zaspokoić je w ok. 50%.
Przyznaję, że jako PEC Biała Podlaska, mamy podpisany kontrakt na dostawę biomasy na zaledwie trzy miesiące.
Mówi się o ściąganiu biomasy zza oceanu, ale tu problemem jest cena – ok. 70-80 zł za GJ. To nie jest właściwy kierunek. Do braków na rynku i wysokich cen dochodzą jeszcze problemy prawne np. z certyfikacją biomasy.
Bogdan Warchoł
Ekspert branży biomasowej od ponad 20 lat
Przy dyskusjach o biomasie nie powinno się pomijać tematu: obecnie do biomasy podchodzi świat i Europa?
Czy buduje się gigantyczne bloki energetyczne, czy idzie wyłącznie w zrównoważone lokalne wykorzystanie biomasy bez dużego transportowego śladu węglowego? Mało który kraj w Europie (może z wyjątkiem Anglii) wykorzystuje tyle biomasy do produkcji energii elektrycznej co Polska.
Oczywiście mamy to szczęście, że posiadamy spory potencjał biomasy. Szkoda, , że nieoptymalnie i nieumiejętnie wykorzystywany.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!