Do grona zrównoważonych imprez muzycznych dołączył kolejny festiwal zasilany OZE. Glastonbury to festiwal z długimi tradycjami, a jedną z nich jest właśnie dbałość o środowisko.

Tło wydarzenia muzycznego

Glastonbury to festiwal ogromnych rozmiarów, corocznie przyciąga około 200 000 uczestników i ma miejsce w malowniczej brytyjskiej dolinie Avalon na obszarze 900 akrów. Festiwal jest inspirowany kulturą hipisowską, a pierwszy raz odbył się w 1970 r., kiedy nadal żywe były idee tego ruchu.

Reklama

Tak duża liczba uczestników wymaga przygotowania odpowiedniej infrastruktury. Zapewnienie wody, energii, żywności i porządkowanie obszaru festiwalowego to wyzwanie przy wielotysięcznej publiczności. Jeszcze większym wyzwaniem jest robienie tego w duchu ochrony środowiska. Organizatorzy muszą brać pod uwagę dbałość o tereny zielone, na których obszarze odbywa się wydarzenie. Te czynniki połączone z pielęgnowanymi od 50 lat ekologicznymi dążeniami, wymogły stworzenie alternatywnych sposobów na radzenie sobie z organizacją festiwalu.


Czytaj też: „Akademia inwestora biogazowego” – nowe wydawnictwo już w lipcu na rynku!


Strefa gastro w stylu eko

Swoje plany odnośnie tegorocznej edycji Glastonbury organizatorzy przedstawili w social mediach. Wydarzenie odbyło się w dniach 21-25 czerwca. Jego headlinerami były zespoły takie jak Arctic Monkeys czy Guns N’ Roses.

Prośrodowiskowe praktyki wdrożono na festiwalu wielotorowo. Pierwszym krokiem była rezygnacja z jednorazowych butelek, a także waporyzatorów. Naczynia i sztućce dostępne w strefie gastronomicznej zrobiono jedynie z materiałów biodegradowalnych lub nadających się do ponownego użycia. Nawet paczki chipsów wykonano z kompostowalnych produktów.


Czytaj też: Największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Wschodniej oficjalnie otwarta


Glastonbury Festival czerpie energię z OZE

Organizatorzy zapewniają, że zapotrzebowanie na energię pokryto dzięki OZE i odnawialnym paliwom. Agregaty prądotwórcze zasilano paliwem HVO, które wytwarza się ze zużytego oleju kuchennego. Energia ma być wytwarzana także z użyciem instalacji specjalnie zamontowanej na czas trwania festiwalu. Składa się na nią turbina wiatrowa z panelem fotowoltaicznym oraz systemem akumulatorów, co ma dostarczyć 300 kWh energii dziennie.

Zadbano także o to, by resztki żywności zostały zagospodarowane. Odpady trafią do biogazowni.

Glastonbury to nie pierwszy festiwal zasilany OZE. Równie ekologiczne rozwiązania można spotkać na Isle of Wight Festival, który także odbywa się w Wielkiej Brytanii.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: rawpixel

Źródło: Geo News

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE