Organizatorzy Isle of Wight Festival dążą do korzystania z jak najbardziej ekologicznych rozwiązań. Tym razem sięgają po energię z biomasy, która zostanie wytworzona w miejscowej biogazowni.
Na wyspie Wight od lat 60. odbywa się festiwal muzyczny. Właściciele agencji Solo zajmującej się jego organizacją, posiadają na własność grunt, na którym urządzany jest kamping dla przyjezdnych. John i Caroline Giddings – właściciele agencji Solo – przekazali tę ziemię do produkcji biopaliw. Przez cały rok, poza czerwcowym sezonem festiwalowym, z placu pozyskiwana będzie biomasa w postaci ściętej trawy.
Festiwal zasilany z OZE
Agencja Solo zawarła umowę z firmą biogazową znajdującą się na terenie wyspy na produkcję 950,000 kWh energii elektrycznej. To ilość prawie dwukrotnie większa, niż całe zapotrzebowanie energetyczne festiwalu. W planach organizatorów jest podłączenie głównej sceny bezpośrednio do sieci, dzięki czemu nie trzeba będzie korzystać z agregatów działających na paliwa kopalne.
W Newport znajduje się biogazownia firmy Black Dogs, a wytwarzana tam energia dociera do morskiej instalacji wiatrowej Vestas, co dodatkowo przyczynia się do zrównoważenia projektu.
Czytaj też: Naukowcy z Ohio podpowiadają jak zarobić na odpadach spożywczych
Isle of Wight Festival – dzieci kwiaty
U schyłku lat 60. wyspa oblegana była przez fanów rockowych brzmień. Dla setek tysięcy ludzi grali tam The Doors czy Jimi Hendrix. Być może to hipisowska geneza festiwalu odpowiada za to intensywne działania proekologiczne organizatorów.
– Chcemy, by Isle of Wight Festival był najbardziej zrównoważonym festiwalem w UK. Co roku robimy coraz więcej, by upewnić się, że ograniczamy szkodliwość dla środowiska tak bardzo, jak to tylko możliwe. Od małych rzeczy, typu inny materiał dla kubków i sztućców, po zmiany systemowe, takich jak podłączenie głównej sceny do sieci elektrycznej. Ta najnowsza inicjatywa opiera się na całej dekadzie pracy, której celem było utrzymanie w czołówce branży, jeśli chodzi o działania prośrodowiskowe – mówi Caroline Giddings.
Promotorom muzycznym zależy nie tylko na szerzeniu kultury, ale również na przysłużeniu się miejscowej społeczności, czego dokonują poprzez wspieranie tamtejszej biogazowni.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: pixabay
Źródło: Bioenergy Insight