Francja wytacza działa przeciw gazom cieplarnianym. Od nowego roku w kraju wprowadzono nakaz obowiązkowej segregacji odpadów organicznych, które, zamiast zalegać na składowiskach, trafią do biogazowni lub na kompost.

Reklama

Każdego roku jeden mieszkaniec Francji wyrzuca razem z odpadami zmieszanymi aż 82 kg bioodpadów, które mogłyby stanowić cenny substrat dla biogazowni. Pozostałości organiczne takie jak resztki żywności czy zieleń z przydomowych ogrodów stanowią prawie jedną trzecią wszystkich odpadów generowanych przez gospodarstwa domowe. Jeśli nie są one segregowane, trafiają zwykle na wysypiska śmieci, gdzie są powodem powstawania gazów cieplarnianych, takie jak metan i CO2.

Segregacja bioodpadów

By zapobiegać postępującym zmianom klimatu Francja planuje drastycznie obniżyć emisje gazów cieplarnianych, w związku z czym od 1 stycznia 2024 r. wprowadziła obowiązek segregacji odpadów organicznych. Nowe rozporządzenie dotyczy całego kraju, podczas gdy w Europie podobne nakazy wprowadzane były dotychczas raczej na poziomie miast i gmin. Mieszkańcy Mediolanu oddzielają odpady spożywcze już od 2014 roku. Podobne do włoskiego programy stosuje się w Austrii, Holandii i Belgii, natomiast w Wielkiej Brytanii sytuacja różni się zależności od kraju Zjednoczonego Królestwa. W Anglii segregacja odpadów spożywczych pozostaje kwestią dobrowolnego wyboru dla gospodarstw domowych, tymczasem w Walii nakaz jest rygorystycznie egzekwowany.


Czytaj też: Potencjał substratów do produkcji biogazu w Polsce


Bioodpady – substrat dla biogazowni

Zgodnie z nowym rozporządzeniem wprowadzonym we Francji gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa są zobowiązane do utylizacji materii organicznej w dedykowanym małym koszu. Gminy muszą zapewnić mieszkańcom sposoby sortowania bioodpadów, w tym resztek żywności, skórek warzyw, przeterminowanej żywności i odpadów ogrodowych, które po odebraniu z domów i firm zostaną przekształcone w biogaz lub kompost. 

Niesegregowane bioodpady odpowiadają za 8 procent wszystkich emisji spowodowanych przez człowieka w ciągu jednego roku. Mimo że UE, zgodnie z przyjętą dyrektywą zachęca do segregacji bioodpadów, według danych organizacji Zero Waste Europe w 2018 r. zebrano tylko 34 procent w wygenerowanych przez mieszkańców Unii odpadów organicznych, co oznacza, że aż 40 milionów ton potencjalnych cennych składników odżywczych dla gleby czy substratów do produkcji biogazu trafiło na wysypiska.

Jak sortować bioodpady?

Wszelkie odpady żywnościowe, których nie można ponownie wykorzystać, powinny być kompostowane lub oddzielone w celu odbioru. Obejmuje to niezjedzone pozostałości żywności, wypieki, produkty mleczne, skorupki jaj, owoce i warzywa oraz ich skórki, spleśniałe jedzenie, karmę dla zwierząt domowych, surowe i gotowane mięso i ryby, kości, herbatę i fusy z kawy.

Płynów, produktów nieżywnościowych i opakowań nie należy umieszczać w pojemnikach na bioodpady.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: euronews.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE