Walka ze smogiem, zmniejszenie emisji CO2 oraz  postawa pro ekologiczna to trendy naszych czasów. W modne nurty wpisuje się również montaż instalacji fotowoltaicznej. Ale czy bycie eko i montaż instalacji PV się opłaca?


Reklama

Energia elektryczna produkowana na własne potrzeby w instalacjach fotowoltaicznych jest bilansowana i rozliczana przez operatora energetycznego. W praktyce oznacza to, że produkowany prąd zużywany jest w pierwszej kolejności na potrzeby własne.

Fotowoltaika się opłaca?

To istotna oszczędność, jaką przynosi instalacja fotowoltaiczna. Może ona też produkować więcej prądu niż jesteśmy w stanie wykorzystać na bieżąco. Nadwyżki oddawane są do sieci, gdzie operator energetyczny „przechowa” je i umożliwi ich wykorzystanie w następnym okresie rozliczeniowym. Za wykorzystaną energię nie musimy już płacić pośrednikom. Operator pomniejsza nadwyżki o 20% dla instalacji do 10 kW i 30% dla instalacji do 50 kW.
Nadprodukcja stanowi zatem następną korzyść i realną oszczędność.

W przypadku gdy bieżące zużycie jest większe niż wartości produkowane przez instalację następuje uzupełnienie dostaw z sieci. Płacimy zatem tylko za ilości uzupełniane.

Dom wyposażony w pompę ciepła i zużywający rocznie ok. 8 000 kWh wygeneruje oszczędności przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW. Średnio ok. 25% energii produkowanej przez instalację jest zużywane na bieżąco w momencie kiedy ona pracuje. W tym wypadku wartość 2375 kWh to będzie pierwsza realna oszczędność. Średnia cena za 1 kWh wraz z przesyłem wynosi ok 0,7 zł brutto.

Pozostała ilość energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej zostaje oddana do sieci operatora – co wynosi w tym przypadku 7 125 kWh energii elektrycznej. U operatora pozostaje wówczas 20% oddanej energii. Zmagazynowane zatem zostaje 5700 kWh i to jest kolejny zysk. Zamiast kupować „nowy” prąd korzystamy z wcześniej zmagazynowanych nadwyżek. W przypadku kolejnego niewykorzystania całych zasobów w danym miesiącu mamy możliwość wykorzystania ich do końca okresu rozliczeniowego tj. do końca roku kalendarzowego.

Czy warto być ekologicznym?

Mamy wiedzę i doświadczenie w zakresie planowania, realizacji oraz obsługi instalacji fotowoltaicznych. Doskonale wiemy jak ważna jest ich opłacalność. Naszym celem jest przekształcenie dobrych pomysłów w efektywne realizacje. Organizujemy cały proces od konsultacji, planowania, po budowę i późniejsza eksploatację. Nasze instalacje działają głównie w woj. kujawsko-pomorskim.

W naszym rodzimym mieście Toruniu, instalacje znajdują się na szkołach, przychodniach oraz na Urzędzie Miasta. Klientów indywidualnych obsługujemy na terenie niemal całego kraju – od Pomorza po Małopolskę.

Domowe oszczędzanie warto rozpocząć od inwestycji w efektywną instalację fotowoltaiczną. Nasze projekty i realizacje dopasowujemy do potrzeb klienta. Stosujemy komponenty najwyższej jakości, dzięki czemu możemy zagwarantować wysoką efektywność instalacji. Naszymi partnerami są m.in. Fronius, Huawei, Longi Solar czy Risen.

Gwarancja jakości

Wyspecjalizowana ekipa monterska daje gwarancję wysokiej jakości usług technicznych. A efektywna instalacja sprawia, że rachunki znacznie się zmniejszają.

Fotowoltaika w branży OZE jest dostępna dla niemal każdego. Możemy ją zainstalować na nieużytkach rolnych, przy domu, na domu, na garażu. Dużą popularnością cieszą się panele na budynkach użyteczności publicznej czy firm, które szukają oszczędności.

Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych.

WESTWIND ENERGY POLSKA SP. Z O.O.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Materiał sponsorowany (WESTWIND ENERGY POLSKA SP. Z O.O., Fotowoltaika się opłaca?)
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE