Obecne zawirowania na międzynarodowych rynkach surowcowych zwiększają niepewność związaną z pozyskiwaniem paliw kopalnych, czyli zasadniczo węgla oraz gazu ziemnego. Jak nigdy do tej pory, bierze się pod uwagę ramy prawne i zalecenia Komisji Europejskiej – w tym przede wszystkim pakiet energetyczno-klimatyczny „Fit for 55”.


POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”


Już wcześniej, bo w 2020 roku, pandemia COVID-19 zmusiła przedsiębiorstwa przemysłowe oraz zakłady energetyczne (wytwórcze oraz dystrybucyjne) do rewizji planów inwestycyjnych.

Reklama

Aby osiągnąć wymagane przez akcjonariuszy oraz banki wskaźniki finansowe (np. wskaźnik płynności bieżącej), spółki decydowały się na stosowanie finansowania pozabilansowego.

Trend ten był szczególnie wyraźny dla zakładów produkcyjnych, dla których energetyka nie jest głównym obszarem funkcjonowania, gdyż stanowi wsparcie tzw. core business (bazowej działalności). Powstało wiele modeli finansowania i funkcjonowania obszaru wytwarzania energii (które zostaną przytoczone w pierwszej części artykułu).

W dłuższej perspektywie spalanie gazu ziemnego czy węgla będzie nie tylko ograniczane przepisami i dodatkowymi opłatami, ale po prostu stanie się nieopłacalne. Głównie z uwagi na wysokie koszty zakupu, proklimatyczne obciążenia fiskalne oraz niepewność na międzynarodowych rynkach (w zakresie dostępnych wolumenów oraz sposobów dostawy). Aby poprawić rentowność projektów należy zorientować się na środki pomocowe oferowane przez Komisję Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o czym pod koniec artykułu.

Sposoby finansowania

Katalog dostępnych sposobów finansowania inwestycji w wytwarzanie energii cieplnej oraz elektrycznej, w tym projektów biomasowych, podzielić można na:

  1. Instrumenty własne, jak podwyższenie kapitału zakładowego przez udziałowców, wykorzystanie środków własnych.
  2. Instrumenty obce, do których należą m.in.:
    • kredyty, pożyczki,
    • leasing,
    • najem długoterminowy,
    • outsourcing (poprzedzony sprzedażą majątku z możliwością późniejszego wykupu),
    • granty, umorzenie części kredytu, pomoc de minimis.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w RAPORCIE „BIOMASA W POLSCE 2022/2023”. DO POBRANIA PONIŻEJ:

Raport Biomasa w Polsce

Pobierz raport ZA DARMO i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE