Biogazownie mogą mieć ważną rolę w stabilizowaniu rozproszonego systemu energetycznego. Jednak taka rewolucja nie uda się, jeśli nie powstanie system zdolny do zarządzania takim wytwarzaniem energii.
Pisze Piotr Błach, kierownik zespołu ds. Rynku OZE Transition Technologies-Systems
Energetyka rozproszona z odpowiednim zapleczem
Rozwój energetyki rozproszonej wymaga zaawansowanych systemów informatycznych, które umożliwiają przetwarzanie dużych ilości danych i natychmiastowe reakcje. W biogazowniach kluczowe jest optymalne wykorzystanie wyprodukowanego gazu. Do tego celu niezbędne jest narzędzie, które na podstawie danych o jakości i ilości gazu oraz prognoz rynkowych umożliwi planowanie produkcji energii elektrycznej.
Kolejnym istotnym aspektem jest nadrzędna koordynacja całego portfela jednostek wytwórczych i magazynów energii w wirtualnej elektrowni. Z punktu widzenia systemu elektroenergetycznego jest to jeden obiekt, ale jego elementy są połączone cyfrowo. System informatyczny jest niezbędny do prawidłowego sterowania tymi elementami, na przykład na podstawie sygnałów od operatorów sieci.
Coraz częściej w dyskusji dotyczącej energetyki rozproszonej pojawia się temat wykorzystania sztucznej inteligencji (AI). AI jest nieoceniona w prognozowaniu i optymalizacji, co wykorzystujemy w produktach Transition Technologies-Systems. Przykładem jest oprogramowanie do automatycznego handlu opartego na AI, które uwzględnia dane o stanie instalacji i rynku energii. Biogazownie jako źródła sterowalne, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, mogą znacząco zwiększyć swoje zyski i przyczynić się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego w Polsce.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Akademię Inwestora Biometanowego:
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE