Śląsk potrzebuje spalarni odpadów komunalnych. Wybudować ją GZM – Czysta Energia, spółka celowa, którą chce powołać Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.


Reklama

Spółka należeć ma do samorządów, by zapewnić stabilność cen za przetworzenie dostarczanych odpadów. Pozwoli to na uniknięcie drastycznych podwyżek, z którymi mierzą się niektóre miasta i gminy. Wyprodukowana w spalarni energia wykorzystana ma być w produkcji prądu na użytek mieszkańców metropolii. Jej funkcjonowanie uchroni region przed pożarami składowisk odpadów.

A tych w województwie śląskim w 2019 roku – według danych Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej – było 14.

Instalacje termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, to nowoczesne i przyjazne dla środowiska systemy, które wykorzystywane są na całym świecie. W Krakowie Ekospalarnia działa od prawie czterech lat i rocznie z ok. 220 tys. ton odpadów produkuje tyle energii elektrycznej, ile potrzeba do zasilenia wszystkich linii tramwajowych, kursujących po mieście. Jednocześnie zaspokaja około 7,5 proc. rocznych potrzeb systemu ciepłowniczego miasta Krakowa.

Czysta Energia

Uchwała, podjęta przez Zgromadzenie Metropolii, rozpoczyna cały proces związany z powstaniem GZM – Czysta Energia. Kolejnym krokiem będzie przyjęcie przez Zarząd Metropolii umowy o powołaniu spółki, sporządzenie aktu notarialnego oraz złożenia wniosku o rejestrację spółki w sądzie gospodarczym. Cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy. Kapitał nowopowstałej spółki będzie wynosił 20 milionów złotych. Wstępny i szacunkowy koszt całej inwestycji to ok.  800 mln zł.

Jedyną instalacją termicznego przetwarzania odpadów, która działa na terenie Metropolii, to zakład FORTUM w Zabrzu. Jego maksymalne roczne możliwości przyjmowania odpadów resztkowych z odpadów komunalnych wynoszą 70 tys. ton, a szacuje się, że w samym GZM odpadów tych jest rocznie kilka razy więcej.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Źródło: GZM
Zdjęcie: pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE