W listopadzie Bioenergy Europe opublikowało piąty rozdział swojego Raportu Statystycznego 2021. Raport analizuje znaczenie pelletu w osiągnięciu neutralności węglowej do 2050 roku. Według informacji opublikowanych w raporcie, pellet drzewny jest wciąż kluczowym, a ponad to przystępnym cenowo rozwiązaniem dla dekarbonizacji gospodarki UE.

Reklama

Wzrost produkcji

Światowa produkcja pelletu pozostaje na ścieżce stałego i stabilnego wzrostu. W latach 2019-2020 był to wzrost na poziomie o 5%. UE osiągnęła 18,1 mln ton produkcji, co czyni ją największym światowym producentem pelletu. Z kolei, jak wynika z raportu, na czele wśród wytwórców pelletu w Unii Europejskiej pozostają Niemcy. Znacząco wzrosła produkcja w Czechach. Kraj odnotował w 2020 roku  wzrost o 21,5% .

Większe zużycie

Zużycie pelletu wzrosło na całym świecie o 7% w porównaniu do 2019 r., osiągając 39,8 mln ton. Unia Europejska pozostaje największym światowym konsumentem pelletu. W segmencie mieszkaniowym i komercyjnym ponownie na czele są Włochy, z całkowitym zużyciem 3,4 mln ton.

Stabilny poziom cenowy

Jak donosi raport, pozytywny trend w branży potwierdza dużą odporność pelletu drzewnego na czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia COVID-19 i kryzys cen energii. Wzrost cen energii elektrycznej i gazu nie wpłynął na sektor biomasy, a pellet drzewny utrzymał stabilny poziom cenowy. Dzięki czemu stał się odpowiednim rozwiązaniem w walce z wysoką zależnością energetyczną od importu gazu ziemnego oraz kryzysem cen energii.


Gdzie kupić dobry pellet? 


Pellet – niezawodne i niedrogie rozwiązanie

Z danych zawartych w raporcie Bioenergy Europe wynika, że pellet drzewny należy uznać za niezawodne i relatywnie niedrogie rozwiązanie dla wszystkich sektorów w kontekście osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Pellet może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji sektora ciepłowniczego, który odpowiada za prawie połowę unijnego zużycia energii. W wielu krajach europejskich pellet jest tańszy niż alternatywne paliwa kopalne (olej opałowy, gaz lub węgiel). Stanowi więc doskonałe rozwiązanie problemu ubóstwa energetycznego.

– Przyjęcie podwójnego podejścia polegającego na zakazie bezpośrednich i pośrednich dotacji do paliw kopalnych, wraz z odblokowaniem wsparcia ze Społecznego Funduszu Klimatycznego umożliwiłoby obywatelom przejście ze starych urządzeń grzewczych na nowoczesne i wydajne rozwiązania pelletowe. Doprowadziłoby to do szybszego wdrażania rozwiązań odnawialnych, chroniąc jednocześnie wrażliwych konsumentów przed ubóstwem energetycznym” – podkreśla Sekretarz generalny Bioenergy Europe, Jean-Marc Jossart – Stabilne ramy polityczne są niezbędne, aby zapewnić firmom wystarczająco długoterminową perspektywę dalszego inwestowania w zrównoważoną produkcję i użytkowanie pelletu, co dodatkowo pomoże w wysiłkach na rzecz łagodzenia zmian klimatu – dodaje Jean-Marc Jossart.


Sprawdź Raport: Pellet drzewny w Polsce


Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: informacja prasowa Bioenergy Europe

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE