Od stycznia 2022 r. we Francji nie kupimy już owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. Przynajmniej niektórych. Decyzja francuskiego rządu jest konsekwencją ustawy z lutego 2020 r.  Ma na celu skuteczną walkę z zastraszającą ilością odpadów z tworzyw sztucznych.

Reklama

Zakaz opakowań plastikowych dla owoców i warzyw

Francuski rząd zapowiedział wprowadzenie zakazu pakowania warzyw i owoców w plastik. Trudno dziwić się tej decyzji, wiedząc chociażby, że ilość odpadów pływających w oceanach może wynosić nawet 3 mln ton, które rozkładają się na szkodliwe związki chemiczne. Zagraża to m.in życiu zwierząt morskich, które mylą często plastik z pokarmem. A skutki takiej pomyłki łatwo sobie wyobrazić. Wprowadzone we Francji rozporządzenie idzie w parze z unijną polityką. W lipcu UE wprowadziła tzw. dyrektywę plastikową i krok po kroku realizuje plan odejścia od tworzyw sztucznych.

37 proc. owoców i warzyw pakowanych jest w plastik

Zdaniem ekspertów 37 proc. owoców i warzyw pakowanych jest w plastik. Z zapowiedzi francuskich władz wynika, że do 2026 r. zakaz wprowadzony od stycznia obejmie wszystkie.


Czytaj też: Dyrektywa plastikowa


Tymczasem na liście produktów, które idą na pierwszy ogień w plastikowej wojnie znalazły się m.in.: pory, bakłażany, pomidory, jabłka, banany, pomarańcze, ananasy czy mango. Do końca czerwca 2023 r. zakaz obejmie pomidory koktajlowe, fasolkę szparagową i brzoskwinie. Do końca 2024 r. dołączą do nich cykoria, szparagi, grzyby, niektóre sałatki, zioła i wiśnie. To pierwszy krok w procesie stopniowego wycofywania plastikowych opakowań. Jednak by plan się powiódł i przyniósł oczekiwane skutki, trzeba kontrolować przebieg tej transformacji, by plastików nie zastąpiły inne jednorazowe opakowania.

„Musimy zapobiec zastępowaniu tego opakowania opakowaniami jednorazowego użytku, takimi jak papier czy tektura. Należy skupić się na używaniu toreb i pojemników wielokrotnego użytku, które powinny być dostępne dla wszystkich” – podkreśla Moïra Tourneur, kierownik ds. Zero Waste France (ZWE)

Szerszy plan

Zakaz opakowań plastikowych dla owoców i warzyw wprowadzony we Francji jest częścią szerszego planu przyjętego przez kraj w 2019 r. w celu zminimalizowania ilości plastiku. W zeszłym roku wyeliminowane ze sprzedaży zostały plastikowe kubki, słomki, sztućce i styropianowe pudełka. Powszechnie dostępne krany z wodą pitną, które pojawią się w 2022 r. na francuskich ulicach mają być sposobem na ograniczenie zakup plastikowych butelek. Z kolei sieci fast food nie będą mogły dodawać do posiłków zabawek wykonanych z tworzyw sztucznych.

Nowe przepisy, które wejdą w życie od stycznia 2022r., mają wyeliminować ponad miliard plastikowych opakowań rocznie.

 

Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

zdj. euronews.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE