European Biogas Association (EBA) opublikowało nową edycję mapy biometanowni w Europie. Według najnowszych danych liczba europejskich zakładów produkcji biometanu wzrosła o 30% w stosunku do 2021 r.
Wzrost produkcji biometanu
W ostatnim dziesięcioleciu odnotowano duży wzrost produkcji biometanu. Jak podkreślił Harmen Dekker, dyrektor generalny EBA, trend wzrostowy utrzymuje się, co szczególnie pokazało porównanie danych dotyczących ilości działających biometanowni z poprzedniej mapy EBA z 2021 r. z bieżącą jej edycją. Liczba zakładów produkcyjnych w Europie wzrosła w tym okresie o 30%.
– Jest to silny sygnał dla przemysłu wskazujący na konieczność zwiększenia produkcji i dalszego przyspieszania rozwoju rynku, co pomoże w osiągnięciu celu 35 mld m3 do 2030 r. zaproponowanego przez Komisję Europejską w planie REPowerEU – podkreślił Harmen Dekker.
Zarejestruj się na Kongres Biogazu
Mapa biometanowni
Według danych zebranych na potrzeby EBA, do kwietnia 2023 roku liczba zakładów produkujących biometan w Europie wzrosła do 1322. Od 2021 r. powstało więc 299 nowych biometanowni. W porównaniu z edycjami mapy EBA z lat ubiegłych, ilość obiektów produkujących zielony gaz gwałtownie rośnie. W 2018 r. było ich 483, dwa lata później liczba ta wzrosła do 729. W 2021 r. działały już 1023 zakłady.
Największy wzrost produkcji biometanu w 2021 roku odnotowały: Francja (+ 2130 GWh), Dania (+ 1642 GWh) i Niemcy (+ 1553 GWh). W liczbach bezwzględnych największymi producentami biometanu w 2021 roku były Niemcy (12 753 GWh), Wielka Brytania (6 183 GWh), Dania (5 683 GWh), Francja (4337 GWh), Holandia (2 374 GWh) i Włochy (2246 GWh).
– Operatorzy infrastruktury sieciowej są zdeterminowani, aby wspierać wizję Komisji Europejskiej dotyczącą gospodarki biometanowej. Hołdujemy naszej misji łączenia producentów z konsumentami i zapewniamy, że dotychczasowy wzrost produkcji biometanu się utrzyma. Już dziś przechowujemy i transportujemy biometan. Więcej biometanu produkowanego na poziomie europejskim to również dobra wiadomość dla niezależności energetycznej UE.” – mówił Boyana Achovski, sekretarz generalny GIE.
Europa produkuje dziś ponad 3,5 mld m3 biometanu
Jak podaje EBA, dziś Europa produkuje już ponad 3,5 mld m3 biometanu, co obrazuje duże tempo wzrostu w stosunku do lat ubiegłych. Zgodnie z szacunkami przeprowadzonymi na podstawie danych prezentujących długotrwałe i systematyczne zwiększanie się liczby zakładów i udziałów produkcyjnych, tendencja się utrzyma.
Ponad 75% obecnie działających zakładów jest już podłączonych do sieci transportowych lub dystrybucyjnych. Jeśli chodzi o wykorzystanie surowców, widoczny jest wyraźny trend w kierunku pozostałości rolniczych, organicznych, komunalnych odpadów stałych i osadów ściekowych.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: EBA
zdjęcie: shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE