18 stycznia odbyła się konferencja inaugurująca nowy rządowy program #EnergiaDlaWsi. Już niebawem rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie energii odnawialnej, w tym także biogazowni.

W spotkaniu wzięli udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski. Wyjaśnili oni szczegółowo cele omawianego projektu oraz zasady dotyczące dofinansowania.

Reklama

– Całkowity budżet programu „Energia dla wsi” wynosi 1 mld złotych. Pierwszy nabór rusza już 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia. Budżet dla tego naboru wynosi 100 mln zł – mówiła minister Anna Moskwa.

Energia dla wsi. Jak działa program?

Projekt dotyczy finansowania gospodarstw rolnych rolników oraz spółdzielni energetycznych na terenach wiejskich. Od 25 stycznia będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie (maks. do 25 mln zł) lub pożyczkę (maks. do 20 mln zł) na założenie odnawialnych źródeł energii. Nabór ma się odbywać w trybie ciągłym, do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli budżetu. Jest to faza testowa – jeśli program będzie cieszył się popularnością, możliwe będzie zwiększenie środków.

– Rolnik albo spółdzielnia energetyczna w jednym programie uzyskuje kompleksowe wsparcie dla wszystkich odnawialnych źródeł energii. I w tym mieści się […] biogaz, mieści się fotowoltaika, również wiatraki i mała elektrownia wodna jako nowość w programie – tłumaczy wicepremier.

Dofinansowanie energii odnawialnej
źródło: NFOŚiGW

Czytaj również: Ponad 30 mln zł na zielone projekty dla Śląska. Kotły na biomasę z dofinansowaniem!


Liczymy na rozwój biogazu!

Podczas inauguracji wielokrotnie podkreślano, że potencjał rozwoju biogazu jest ogromny, a cel możliwy do osiągnięcia to 8 miliardów m3 biometanu. Finansowanie biogazowni będzie wynosić od 45% do 60%. Natomiast pożyczki będą mogły wynieść nawet 100% potrzebnej do danej inwestycji kwoty.

Dofinansowanie energii odnawialnej realną pomocą

Podczas konferencji zwracano uwagę, że działania planowane w ramach programu pozwolą obniżyć koszty produkcji rolnej, co jest w dzisiejszych czasach bardzo istotne. Produkcja energii na własne potrzeby jest ważnym krokiem przy jej niestabilnych cenach. Dlatego ideą przedsięwzięcia #EnergiaDlaWsi jest właśnie zwiększenie samowystarczalności na polskich wsiach.

Strona projektu: #EnergiaDlaWsi

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

tekst: Marta Warzych

Źródło: NFOŚiGW, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE