Dobry pellet to podstawa, a jego jakość to temat numer jeden nadchodzącego sezonu grzewczego. Dyskutowany jest na dwóch poziomach. Ekspertów, dużych producentów i dystrybutorów, którzy starają się o pełną certyfikację produktów dostępnych na polskim rynku. I na poziomie konsumentów, którzy na przeróżnych forach pytają: jaki pellet kupić? A w sytuacjach zagrożenia awarią kotła – skąd ten spiek? Podpowiadamy więc, jak kupić dobry pellet.
Niestety, mimo że pellet z zasady powinien pochodzić z drewna, to jednak ostatnio na rynku dosyć często słyszy się o przeróżnych niekontrolowanych i jednocześnie niebezpiecznych dodatkach – i nie mówimy tu o lepiszczach. Najbardziej chyba kuriozalnym przykładem ostatnich miesięcy może być z drobinkami plastiku, o którym poinformował nas Czytelnik.
Sprawdź: Normy jakości dla pelletu drzewnego potrzebne od zaraz
Pellet nie był oczywiście certyfikowany, a kupiony w okazyjnej cenie. Tyle że ta okazja kosztowała właściciela kotła zdecydowanie więcej, bo akurat tyle, ile jego naprawa i oczyszczenie. Po wrzuceniu pelletu do podajnika i uruchomieniu kotła pojawił się swąd, z komina wyleciał ciemny dym. Instalator wezwany do naprawy urządzenia nie miał wątpliwości – winny był pellet.
Dobry pellet? Czytaj etykiety
By nie dać nabrać się na okazje i bylejakość, należy kierować się kilkoma zasadami. Pierwszą i najważniejszą jest sprawdzenie, jaki rodzaj tego paliwa zalecany jest do kotła, który użytkujemy. Informacje na ten temat znajdują się na tabliczce znamionowej urządzenia, a o radę, gdzie najbliżej i najkorzystniej taki pellet kupić, warto zapytać fachowca, który kocioł montuje. Będzie on też wiedział, jak odczytać kolejne symbole na etykiecie, wytłumaczy, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy pierwszych dozowaniach paliwa i jakich efektów można się spodziewać.
Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie. Kliknij i sprawdź!
Drugą ważną sprawą jest nie dać się skusić okazjom, promocjom, ofertom specjalnym i innym tego typu zdarzeniom handlowym. Najlepiej kupować pellet certyfikowany uznanych producentów. Jest on droższy, bo taki certyfikat sporo kosztuje, ale daje gwarancję, że kocioł będzie działał prawidłowo.
Różnica w cenie na tonie między pelletem certyfikowanym a niecertyfikowanym wynosi nawet kilkaset złotych.
To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Rynek Pelletu. Czytaj tutaj:
Całe wydanie znajdziesz również tutaj.