Rozwój paliw alternatywnych wymaga odpowiedniej legislacji, a nowy projekt ustawy ma być odpowiedzią na tę potrzebę. Minister Klimatu i Środowiska zaproponował rozwiązania dla tego sektora, co może przyczynić się do szybszej dekarbonizacji transportu i energetyki.

Reklama

Projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw we wtorek został przyjęty przez Radę Ministrów. Jest m.in. sposobem na wdrożenie unijnej dyrektywy do polskiej legislacji.

Biokomponenty i biopaliwa z nowym ustawodawstwem

W znowelizowanym wariancie ustawy zaproponowano nowe poziomy Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) na kolejne lata. Jest to dokument, który określa wymogi dla udziału wykorzystania biokomponentów oraz innych paliw odnawialnych zużytych we wszystkich rodzajach transportu. Ustalono, że NCW w 2025 r. ma wynieść 9,2%, w latach 2026-2029 – 10%, a w 2030 r. – 14,9%.

Realizacja NCW ma odbyć się dzięki wykorzystaniu biokomponentów pochodzących z surowców spożywczych lub pastewnych, biokomponentów zaawansowanych, które wytwarzane są z surowców odpadowych lub pozostałości oraz energii powstałej z OZE. Projekt ustawy zakłada poszerzenie katalogu paliw, które mogą posłużyć dekarbonizacji transportu. Chodzi m.in. o ciekłe i gazowe paliwa węglowe, gazowe paliwa węglowe pochodzące z recyklingu oraz odnawialną energię elektryczną.


Czytaj też: Nowy system wsparcia dla instalacji biometanowych


Nowelizacja ma spowodować, że jednym z paliw uwzględnionych jako realizujące NCW stanie się biometan, także ten uprzednio wprowadzony do sieci gazowej, który następnie trafi na stacje paliw w formie np. bioCNG. Wymaga to jednak deklaracji ze strony wytwórcy w zakresie substratów, jakie będą wykorzystane w instalacji.

– Wytwarzając biometan w instalacji odnawialnego źródła energii, będę stosował surowce, biogaz lub biogaz rolniczy umożliwiające spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju określone w art. 28ba–28bcb i art. 28bcc ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych – taki zapis ma zostać dodany w deklaracji o zamiarze sprzedaży biometanu (art. 83m w ust. 3 w pkt 6 ustawy o OZE).

Zaproponowane przepisy mają wejść w życie zasadniczo od 1 kwietnia 2025 roku.

Zdjęcie: Freepik

Źródło: gov

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE