Z Ole Toftem, Ambasadorem Królestwa Danii w Polsce, o branży biogazu i duńskich planach jej rozwoju rozmawia Jolanta Kamińska.

Reklama

Dania ma duże doświadczenie w rozwoju biogazu. Wystarczy wspomnieć, że niemal 30% krajowej sieci gazowej zasila biometan. Jak wygląda sektor biogazu rolniczego?

Biogaz rolniczy w Danii jest dobrze zintegrowany z rynkiem i kształtowany przez otoczenie rynkowe. To ważny element naszej polityki energetycznej. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Danii ma charakter rynkowy na tyle, na ile jest to możliwe.

To oznacza, że branża biogazu powstawała z myślą o wykorzystaniu jak największej liczby substratów, zwłaszcza z rolnictwa – pozostałości rolnych, odpadów przetwórstwa spożywczego i odpadów z hodowli zwierząt gospodarskich czy upraw roślin celowych. To system, który był rozwijany przez lata. Uważam, że dzisiaj funkcjonuje bardzo dobrze. Co istotne, spełnia założenia gospodarki obiegu zamkniętego – gnojowica jako wsad do instalacji wraca na końcowym etapie do dostawcy substratu jako ekologiczny nawóz. Rolnik nie tylko niczego w takim układzie nie traci, ale przystępując do produkcji biogazu dużo zyskuje. Korzyści dla duńskich rolników są namacalne, dlatego otwarcie wspierają biogaz.

Rok 2000 był kluczowy dla rozwoju duńskiej branży biogazowej. Podpisane wówczas szerokie polityczne i społeczne porozumienie dotyczące biogazu obowiązuje do dziś. Jakie są jego założenia?

Rzeczywiście, zawarte wówczas szerokie polityczne porozumienie ponad partyjnymi podziałami określiło ramy prawne branży biogazu, które do dziś są punktem odniesienia dla ewentualnych zmian, np. w regulacjach rynku energii. Biogaz w Danii opiera się na stosunkowo przejrzystych zasadach, którym podlegają wszyscy uczestnicy rynku. Kluczową rzeczą była decyzja o ustanowieniu systemu wsparcia dla biogazu, który najpierw pomógł w powstaniu rynku, a przez kolejne lata w jego rozwoju.

Oczywiście prawo krajowe odnosi się w tym zakresie do prawa unijnego, ale najważniejsze jest to, że porozumienie na rzecz biogazu otworzyło dostęp do jego produkcji dla wszystkich: rolników, wykonawców i operatorów biogazowni. Jasne i konkretne zasady wskazywały każdemu z uczestników systemu korzyści – tak dla nich samych, jak i gospodarki Danii. W 2012 roku biogaz został włączony do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Są więc środki krajowe i unijne na rozwój branży biogazowej w ramach strategicznych celów, co dla inwestorów jest gwarancją solidnego i stabilnego systemu wsparcia.

To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Jolanta Kamińska
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE