Przez ostatnie lata głównie rozmawialiśmy. Dziś, zgodnie z hasłem 6. Kongresu Biometanu, przechodzimy do działań. Wiemy już co zrobić, żeby biometan pojawił się w sieci. Na zakończonej 12 maja konferencji padła jasna deklaracja. Wiemy, kiedy zostanie uruchomiona pierwsza biometanownia w Polsce.
Pierwsza biometanownia w Polsce
6. edycja Kongresu Biometanu była wyjątkowa nie tylko pod względem frekwencji. Ponad 330 przedstawicieli sektora biogazowego i biometanowego dowiedziało się, kiedy popłynie pierwszy metr sześcienny biometanu w Polsce.
Reklama
Podczas otwarcia Kongresu, prof. dr hab. Jacek Dach mówił o gigantycznym potencjale Polski do produkcji biometanu, podkreślając, że w końcu przechodzimy od celów do działań. Z końcem roku w Zakładzie Doświadczalnym poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach zostanie uruchomiona pierwsza w Polsce biometanownia o wydajności produkcji około 1 mln m3.
Te optymistyczne informacje powinny motywować branżę do zintensyfikowania działań, bo potencjał do rozwoju jest ogromny.
„Z samego sektora hodowli zwierzęcej możemy wyprodukować około 6 mld m3. Właśnie tyle gazu importowaliśmy z Rosji”- mówił prof. dr hab. Jacek Dach.
Zmiany legislacyjne
Działania powinna ułatwić „specustawa o biogazowniach” (UD485), która, jak podkreślił podczas swojego wystąpienia wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski, jeszcze w maju procedowana będzie w Sejmie. Ponadto, jak wspomniał Marek Pituła z Polskiego Stowarzyszenia Biometanu, procedowane są jeszcze dwa projekty decydujące o przyszłości biometanu w Polsce, tj. UCC 99 – projekt ustawy do zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii i UC 110 – dotyczący zmiany ustawy o biokomponentach biopaliwach ciekłych.
Nowe regulacje mogą przyczynić się do tego, byśmy w końcu mieli realny udział w europejskim rynku, bo pod względem potencjału do produkcji biometanu Polska jest w pierwszej piątce w Europie. W tym rankingu wyprzedzają nas unijni liderzy: Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania.
Jeśli chodzi o wdrażanie biometanu w Europie, według danych European Biogas Association przedstawionych przez Natalię Walczak, kraje wiodące to Dania, Francja, Niderlandy i Włochy. Zgodnie z analizą EBA w Europie w 2021 r. działało 1067 instalacji biometanowych. W ubiegłym roku sektor wyraźnie przyspieszył.
„W zeszłym roku oddano do użytku rekordową liczbę instalacji biometanowych w Europie. W tej chwili mamy ich ponad 1300” – zaznaczyła Natalia Walczak i dodała: „Aby w pełni zużytkować korzyści płynące z produkcji biogazu i biometanu, musimy działa już teraz”.
Udział Polski
W skali Europy do spełnienia mamy bardzo ambitny cel – 35 mld m sześc. W jakim stopniu Polska przyczyni się do realizacji tego założenia, a tym samym do dekarbonizacji unijnej gospodarki? Koncerny mają w tym obszarze ambitne plany. Grupa Orlen, do której należy PGNiG Bioevolution chce być liderem w branży.
„Jesteśmy ważnym elementem w obszarze biogazu i biometanu, a naszą podstawową rolą jest pozyskiwanie projektów, budowa instalacji i ich eksploatacja” – zaznaczył Sławomir Piwowarski z PGNiG Bioevolution – „Mamy bardzo ambitny cel, żeby do roku 2030 produkować 1 mld metrów sześc. biogazu rocznie (…) Zakładamy, że będziemy produkować zarówno biogaz, jak i biometan i bioLNG”.
„Obecnie mamy 17 GW zainstalowanej mocy energii odnawialnej. Tę moc mamy zamiar potroić w 2025 r., a do 2023 r. chcemy dojść do mocy 100 GW (…) Znaczącą część tego rozwoju chcemy zrealizować na rynku biogazowym i biometanowym” – tłumaczył Łukasz Semeniuk z PGB, która od marca jest częścią koncernu Total Energies.
Ambicje koncernów wciąż jeszcze nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.
„146 biogazowni w rejestrze KOWR, sto czterdzieści kilka megawatów mocy zainstalowanej jest takim wyrzutem sumienia dla nas, jako dla państwa, które ma tak ogromny potencjał 15 mld m3. biogazu rocznie i 8 mld biometanu” – mówił Jakub Safijański z Konfederacji Lewiatan, zaznaczając także, że po woli bariery hamujące rozwój branży są przełamywane – „Jedna ustawa już jest. Za chwilę wejdą w życie kolejne akty prawne, więc to jest krok w dobrym kierunku”.
Jednak w przygotowaniach do realizacji projektu inwestorzy muszą brać pod uwagę nie tylko bariery legislacyjne, bo rozwój rynku mogą hamować też protesty społeczne, z którymi coraz częściej spotykamy się przy okazji nowych inwestycji.
„Obecnie w Polsce jest prowadzonych 68 protestów społecznych w sprawie biogazowni (…) Protesty są z kilku powodów. Pierwszy i najważniejszy to niewystarczająca edukacja” – mówiła Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Stowarzyszenia Zielony gaz dla klimatu.
Jeśli chodzi o biogaz niechęć mieszkańców do inwestycji związana jest z obawą przed odorem i hałasem. Pozostałe argumenty społeczności przytoczone przez Sylwię Koch-Kopyszko brzmią następująco: „transport może rozjechać wszystkie nasze drogi, „pofermentem zabijecie nasze pola”.
„Tego typu dezinformacja powoduje, że ludzie protestują” – zaznaczyła Koch-Kopyszko – „To są trudne rzeczy i tutaj dużo jeszcze przed nami” – podkreśliła prezes Stowarzyszenia Zielony gaz dla klimatu, zaznaczając jednocześnie, że Ministerstwo Klimatu zobowiązało się do przygotowania dużej kampanii edukacyjnej, która pomoże zneutralizować bariery będące jednym z hamulców rozwoju sektora w Polsce.
„Dużo jest świetnych biogazowni, sieci ciepłownicze pobudowane, mieszkańcy zadowoleni, więc naprawdę mamy co pokazać” (…)- mówiła Sylwia Koch-Kopyszko – „Poza tym ostatnio prasa zaczyna nam sprzyjać, bo do tej pory w prasie podgrzewane były głównie tematy dotyczące protestów, a teraz mówi się o nawozie, o produkcji energii.”
Mimo, że w Polsce nadal jesteśmy na początku swojej biometanowej drogi, po latach dyskusji i pokonywania barier, wreszcie przyszedł czas na działania, a rok 2023 ma szansę zaistnieć jako przełomowy dla krajowego rynku biometanu.
Obejrzyj galerię zdjęć:
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
NFOŚiGW poinformował od kiedy rolnicy znów będą mogli się ubiegać o wsparcie w ramach programu Energia dla wsi. Drugi nabór wniosków będzie prowadzony od...
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.