Do 2030 r. biogaz może zredukować emisję gazów cieplarnianych o 10% – informuje Światowe Stowarzyszenie Biogazu (World Biogas Association – WBA). WBA wzywa decydentów z całego świata do uznania kluczowej roli i wykorzystania pełnego potencjału biogazu w walce z kryzysem klimatycznym.
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) opublikował raport na temat zmian klimatu i wzywa rządy do „zdecydowanej, szybkiej i trwałej” redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza metanu, w ciągu następnej dekady, aby zapobiec katastrofie klimatycznej.
Światowe Stowarzyszenie Biogazu wskazuje, że istotnym elementem walki z globalnym ociepleniem jest biogaz, ale jego potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. – Fermentacja beztlenowa jest łatwo dostępną technologią, która może natychmiast pomóc w walce ze zmianami klimatu – piszą eksperci WBA.
Energia w odpadach
Co roku ludzie na całym świecie wytwarzają 105 mld ton odpadów organicznych. Przetwarzając je w biogazowniach, a także wytwarzając zielony gaz i inne bioprodukty, przemysł biogazowy może zapewnić redukcję globalnych emisji gazów cieplarnianych o ponad 10% do 2030 r. – twierdzi WBA. Według stowarzyszenia biogaz i biometan pomogą w dekarbonizacji sektory o wysokiej emisji dwutlenku węgla, jak transport i ciepłownictwo. Technologia fermentacji beztlenowej ta także klucz do dekarbonizacji rolnictwa, które samo w sobie generuje prawie 20% globalnych emisji gazów cieplarnianych.
IPCC alarmuje
Ponieważ Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu opublikował szósty raport alarmując o zmianach klimatu, WBA ponowiło apel o pilne odblokowanie potencjału przemysłu biogazowego, aby mógł on pomóc w osiągnięciu „szybkie redukcje emisji GHG, a w szczególności metanu”, które według IPCC są potrzebne, aby przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu.
W podobnym tonie wypowiadają się eksperci Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) i Koalicji Klimatu i Czystego Powietrza (CCAC), którzy stwierdzili, że walka z emisją metanu jest najszybszym i najbardziej opłacalnym sposobem uniknięcia katastrofy klimatycznej. Wskazali oni biogaz jako łatwo dostępną, niedrogą technologię, która może pomóc zredukować emisje. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) również dostrzegła wartość biometanu w dekarbonizacji sektora energetycznego, a UE uwzględniła go w swojej Strategii Metanowej.
WBA apeluje o wsparcie dla biogazu
– Technologie do produkcji biogazu, odnawialnego gazu ziemnego lub biometanu, a także bionawozu, bioCO2 i innych cenne bioprodukty, są już gotowe aby wykorzystać potencjał branży. Brakuje woli politycznej do usunięcia politycznych barier dla rozwoju sektora – zarówno na poziomie globalnym, jak i krajowym – mówi prezes WBA Charlotte Morton. I oddaje: – Ponieważ Wielka Brytania przygotowuje się do organizacji szczytu klimatycznego COP26 (…) rząd brytyjski musi wykazać się zaangażowaniem w stworzenie zintegrowanej strategii, która zapewni pełny potencjał biogazu w Wielkiej Brytanii do końca dekady i zagwarantuje, że wszystkie inne kraje podążą za nią. (…) Takie zobowiązania muszą znaleźć się w ustalonych na szczeblu krajowym celach OZE państw-członków UE, z których prawie wszystkie nadal nie spełniają celów wyznaczonych w 2015 r.
Źródło: WBA
Zdjęcie: Weltec Biopower
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE