Ekologiczne oświetlenie ulic – ledowe czy hybrydowe? Zasilane wiatrem i słońcem latarnie przyczyniają się nie tylko do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. To także znaczne finansowe oszczędności. Warto więc i w tej dziedzinie korzystać z nowoczesnych rozwiązań.


Reklama

Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Polsce mamy ok. 3,3 mln lamp ulicznych. Energochłonne lampy sodowe i rtęciowe stanowią nawet 60 proc. wszystkich źródeł światła. 70 proc. instalacji oświetleniowych wzdłuż ulic jest własnością nie władz samorządowych, lecz firm energetycznych.

Ekologiczne oświetlenie ulic

Lecz czy zależy im na wymianie latarni sodowych na tańsze i efektywniejsze latarnie ledowe? Przecież taka wymiana oznacza nie tylko spore nakłady na modernizację, ale też w konsekwencji mniejsze o ponad połowę przychody ze sprzedaży energii elektrycznej.

– Dla sprzedawców energii modernizacja oświetlenia ulicznego to nie tylko wymiana energochłonnych opraw, ale także budowa nowych punktów oświetleniowych, poprawa standardu oświetlenia, bezpieczeństwa przy przejściach dla pieszych czy ścieżkach rowerowych. Paradoksalnie dzięki modernizacji samorządy mogą zredukować ok. 40-50 proc. kosztów zużycia energii elektrycznej w jednostkach samorządowych, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na doświetlenie innych obszarów – mówi Marcin Filipkowski, zastępca dyrektora Departamentu Sprzedaży w Energa Oświetlenie.

I dodaje:

– Dzięki przeprowadzonym modernizacjom do atmosfery trafia mniej CO2 oraz związków siarki, azotu i innych substancji. Światło emitowane przez oprawy LED w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo i komfort użytkowników dróg oraz przestrzeni miejskich czy gminnych i w maksymalnym stopniu odzwierciedla naturalne światło dzienne. Emitowany strumień światła jest przyjazny dla oka i nie powoduje podrażnienia i zmęczenia – mówi.

LED w Świdwinie i Manowie

Energa Oświetlenie to firma, która od kilku lat z powodzeniem modernizuje oświetlenie uliczne. Pierwszą gminą w Polsce, która już w 2012 roku przeszła całkowicie na oświetlenie ledowe, było Trzebielno (woj. pomorskie). Wówczas zmodernizowano tam 354 oprawy. Efekt? Ponad 50 procentowe oszczędności na rachunkach za elektryczność, chociaż lampy palą się przez całą noc, a wcześniej, ze względu na koszty wyłączane były około północy. Białe, ledowe światło chwalą sobie także mieszkańcy niespełna czterotysięcznej gminy.

Tylko w tym roku spółka Energa Oświetlenie zmodernizowała już niemal 12 tys. opraw. Na terenie województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko -mazurskiego wymieniono ich ponad 4 tys. Największą tegoroczną modernizację przeprowadzono w Gdyni, gdzie wymieniono ponad 5,5 tys. opraw.

W Świdwinie wymieniono już 514 energochłonnych opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED. Dzięki temu zmniejszy się o ok. 57,5 proc. zużycie energii przez oświetlenie uliczne w mieście. Spadnie również emisja CO2 do atmosfery o ok. 101,47 ton rocznie. W gminie Manowo natomiast zmodernizowano 416 opraw sodowych na nowoczesne oprawy LED. Zużycie energii spadnie tu o ok. 51,3 proc., a szacowny spadek emisji CO2 do atmosfery wyniesie o ok. 68,74 ton rocznie. Trwają rozmowy z kolejnymi samorządami na temat zakresu oraz czasu wykonania modernizacji.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE