Dodatek dla pelletu drzewnego? Walczy o niego RPO! Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich uważa, że wprowadzenie tzw. dodatku węglowego dla osób ogrzewających domy węglem dyskryminuje tych, którzy w tym celu używają gazu, pomp ciepła czy energią elektryczną. To kolejny krok RPO w tej sprawie, bo wcześniej pytał Ministerstwo Klimatu i Środowiska o wsparcie dla pelletu drzewnego.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Dodatek dla pelletu drzewnego

Biuro rzecznika praw obywatelskich publikuje na stronie informację:

Reklama
  • Każdy ogrzewający swój dom węglem dostaje 3 tys. zł specjalnego dodatku 
  • Nie otrzymują go zaś obywatele używający paliw ekologicznych np. gazu, energii elektrycznej czy pompy ciepła
  • Uznają to za dyskryminację tych wszystkich, którzy w poczuciu odpowiedzialności za środowisko zainwestowali w ekologiczne instalacje grzewcze
  • Rzecznik Praw Obywatelskich prosi  o stanowisko Ministerstwo Klimatu i Środowiska

22 lipca 2022 r. Sejm uchwalił przepisy o dodatku węglowym w wysokości  3 tys. zł. Zasili on budżety domowe gospodarstw, gdzie źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.

Pobierz “Do_MKiS_doplaty_weglowe_26.07.2022.pdf”

Do_MKiS_doplaty_weglowe_26.07.2022.pdf – Pobrano 154 razy – 87,23 KB

Już wcześniej  RPO występował zaś do MKiŚ ws. pominięcia osób użytkujących tzw. pellet drzewny. Mowa o sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadach drzewnych, np. trociny, wióry. W rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Teraz chodzi  także o wyjaśnienia co do  braku równoczesnego procedowania  projektu w sprawie dofinansowania dla obywateli ogrzewających domy w inny sposób. Jak choćby gazem, energią elektryczną lub za pomocą pompy ciepła.

Czytaj również: Bon na pellet wspomoże gospodarstwa domowe Polaków?

Obywatele odczytują brak takich rozwiązań jako dyskryminację. Tych osób, które w poczuciu odpowiedzialności za środowisko zdecydowały się zainwestować w ekologiczne instalacje grzewcze.

Biuro RPO zwróciło się zatem o stanowisko w tej sprawie do dyrektora Departamentu Strategii i Analiz Ministerstwa Klimatu i Środowiska Wojciech Krawczyka.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: RPO
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE