Bon na pellet wspomoże gospodarstwa domowe Polaków?

ceny pelletu

Czy bon na pellet wspomoże gospodarstwa domowe Polaków? Sejm przyjął 22 lipca 2022 roku przepisy dotyczące tzw. dodatku węglowego. Dodatek węglowy wyniesie 3 000 zł i zasili budżety domowe gospodarstw domowych, ale tylko tych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Czy „dodatek węglowy” obejmie także inne paliwa, które są wykorzystywane w gospodarstwach domowych do ogrzewania? Czy będzie bon na pellet?


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Dodatek węglowy, czyli wsparcie nie tylko dla odbiorcy końcowego i użytkownika węgla lub paliwa pochodnego do ogrzewania, trafi do poszczególnych ogniw całego łańcucha dostaw tych paliw.

– To uniwersalne rozwiązanie dlatego, że również będą mogły skorzystać z tego dodatku te osoby, które już ten węgiel na zimę kupiły. Aż 42 proc,. Polaków ogrzewa swoje domy węglem. Jest to największa procentowo grupa społeczna. Stąd też potrzebujemy, w związku z oddziaływaniem społecznym, takiej regulacji – wyjaśnił Ireneusz Zyska.

W odczuciu społecznym uchwalony właśnie dodatek węglowy wyraźnie dyskryminuje użytkowników innych rodzajów paliw i to głównie tych, którzy wymienili stare kotły węglowe na nowoczesne – gazowe, olejowe czy na pellet drzewny.

Czy oni także otrzymają wsparcie od państwa?

W dniu, w którym Sejm przyjął przepisy o dodatku węglowym wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w Programie III Polskiego Radia stwierdził, że tak się wkrótce stanie. Prace nad rozszerzeniem zapisów w ustawie już trwają. Przypomnijmy, że cena pelletu drzewnego nie jest dużo niższa niż węgla i wynosi za tonę ponad 2000 zł. Warto też wspomnieć, że pellet był jednym z popularniejszych paliw w Programie „Czyste Powietrze” i w rankingu paliw zajmował 2 pozycję. Co miesiąc grubo ponad 3 tys. Polaków składało wnioski o wymianę starych pieców na kotły na biomasę. Obecnie wniosków tych jest składanych o ponad 1000 mniej.

Rynek pelletu drzewnego znalazł się w kryzysie, bo brakuje dostaw biomasy ze Wschodu. Jego cena wzrosła. Brakuje go na rynku i w dostawach.

Jak mówił w radiu  wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska „kilka tygodni temu został powołany zespół międzyresortowy, który pracuje nad regulacjami wsparcia tych gospodarstw domowych ogrzewających się innym paliwem np. pelletem, olejem opałowym”.

Jeśli tak – powinien zostać wprowadzony dodatek pelletowy.

Normy dla pelletu drzewnego? Prace zespołu ekspertów wstrzymano!

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

 

This post is also available in: polski

bem