Walka o czyste powietrze w Małopolsce trwa! O poprawie jakości powietrza w Małopolsce. I działaniach podejmowanych przez samorząd województwa i wsparciu NFOŚiGW. Mówili o tym podczas briefingu prasowego wicemarszałek Tomasz Urynowicz i Piotr Woźny – prezes NFOŚiGW. A także Kazimierz Koprowski – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

– Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego od kilku lat włącza się w proces wymiany kotłów, angażując środki unijne. Środki te pozwalają pokryć znaczną część inwestycji związanych z wymianą nieekologicznych kotłów na nowe urządzenia emitujące wielokrotnie mniej zanieczyszczeń – powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz.


Sprawdź: Program „Mój Prąd” po stu dniach. Czas na podsumowanie!


Podczas konferencji przedstawiono wysokość wsparcia finansowego WFOŚiGW w Krakowie w zakresie likwidacji niskiej emisji na terenie Małopolski. A także plany na dalszą walkę o poprawę jakości powietrza.

Reklama

– W latach 2012-2018 dotacja, jakiej udzieliliśmy beneficjentom Gminy Miasta Kraków wyniosła ponad 61 mln zł. Razem z kwotą udzielonych przez nas pożyczek oraz dotacji z NFOŚiGW dała 206 mln zł – mówił prezes WFOŚiGW Kazimierz Koprowski.

Czyste powietrze w Małopolsce

Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny zaznaczył, że odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Metropolii Krakowskiej. Aby ustalić kolejne działania w ramach wsparcia gminy z tzw. obwarzanka w walce o czyste powietrze. Prezes Piotr Woźny podkreślił, że pieniądze na realizację Programu Rządowego Czyste Powietrze są zabezpieczone. Należy jednak jak najszybciej zabrać się za inwentaryzację pieców w gminach, wciąż bowiem nie ma pełnej informacji na ten temat.

– Działania mające poprawić stan powietrza w Małopolsce przez ostatni rok były bardzo intensywne. Zaapelowaliśmy o włączenie się w projekt stworzenia straży metropolitalnej w podkrakowskich gminach oraz zwiększenie wydatków do 1% rocznego gminnego budżetu na likwidację tzw. kopciuchów – dodał wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło i zdjęcie: malopolska.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE