Bezpośrednim skutkiem trwającego kryzysu jest wzrost cen paliw kopalnianych – zwłaszcza gazu ziemnego. Sytuacja ta jest szczególnie trudna dla zakładów, których produkcja oparta jest głównie o to paliwo, ale komplikuje pracę także wielu innych przedsiębiorstw. Tematem nr 1 był ostatnio brak CO 2. Czy można pozyskiwać go w biogazowni?

Reklama

Pod koniec sierpnia dwóch czołowych, krajowych producentów nawozów azotowych – Anwil i Grupa Azoty, podjęło decyzje o wstrzymaniu produkcji ze względu na problemy w utrzymaniu jej opłacalności, wynikające z wysokich cen gazu.

Decyzja ta wywołała nerwowość w wielu branżach, ponieważ w skutek tego na rynku zaczęło brakować płynnego dwutlenku węgla oraz suchego lodu, powstających jako produkty uboczne produkcji nawozów.

CO2 potrzebny jak… tlen?

Dwutlenek węgla, zarówno w formie stałej jak i gazowej, znajduje szerokie zastosowanie w sektorze spożywczym przez co zapewnienie stałych i nieprzerwanych dostaw jest dla tej gałęzi jeszcze szczególnie ważne. W branży mięsnej wykorzystywany jest zarówno podczas uboju zwierząt, jak i samej produkcji wyrobów.

Z kolei w branży mleczarskiej niedobory CO2 spowodowałyby problemy w utrzymaniu świeżości produktów, a w przemyśle browarniczym całkowicie zahamowałyby produkcję napojów gazowanych. Z problemami w dostawach musiałaby się również zmierzyć branża medyczna, kosmetyczna, a nawet papiernicza. W kontekście powyższego, kluczowe wydaje się zatem zabezpieczenie dostaw CO2 poprzez szukanie jego alternatywnych metod produkcji.

Wychwytywanie CO2 podczas produkcji biometanu

Jednym z ciekawszych i dostępnych obecnie rozwiązań jest możliwość wychwycenia surowego strumienia CO2 podczas procesu uszlachetniania biogazu do biometanu. Odseparowany związek należy poddać dalszemu oczyszczaniu, tak by pozbyć się z niego wszelkich zanieczyszczeń. Etap ten jest konieczny ze względu na normy jakościowe, jakim podlega ten produkt.


WEŹ UDZIAŁ W VII KONGRESIE BIOGAZU! ZAPISZ SIĘ JUŻ DZISIAJ


Na rynku funkcjonuje kilka firm oferujących technologie do odzysku, z czego większość rozwiązań została już przetestowana w istniejących instalacjach. Na przykład system firmy Bright Renewables zakłada, że po dwutlenek węgla po wychwyceniu jest sprężany, a następnie przepuszczany przez filtr wyposażony w węgiel aktywny, co umożliwia usunięcie zanieczyszczeń oraz związków zapachowych.

Kolejnym etapem jest pozbycie się wilgoci za pomocą suszarki z sitem molekularnym oraz późniejsze skroplenie. Czysty i ciekły CO2 transportowany jest do izolowanego zbiornika magazynowego, z którego może być następnie wysyłany do odbiorców końcowych.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: mgr. inż. Aleksandra Łukomska / Dynamic Biogas
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE