Co to jest biomasa? Uniwersytet w Kopenhadze przeprowadził badania, z których wynika, że prawie połowa (45%) Duńczyków nie wie, co to jest biomasa, czyli nigdy nie słyszała o największym w Danii źródle energii odnawialnej.

Reklama

To było pierwsze w historii badanie, w którym analizowano duńskie podejście do biomasy drzewnej jako źródła energii. Naukowcy podkreślili, że decydenci polityczni muszą zająć się uzupełnianiem wiedzy społeczeństwa.

Biomasa drzewna jest zdecydowanie największym źródłem energii odnawialnej w Danii, stanowiąc 48% dostaw OZE. Uniwersytet skomentował dalej, że „wydaje się, że duńskie elektrociepłownie (CHP) będą wykorzystywać biomasę przez wiele lat”.

Biomasa stała się w ostatnich latach tematem gorących dyskusji. Głównie wśród polityków, naukowców, organizacji pozarządowych oraz specjalistów z sektora energetycznego i leśnego. Podczas gdy niektórzy postrzegają go jako silną alternatywę dla paliw kopalnych, inni potępiają ją. Dzieje się tak, ponieważ nawet jeśli biomasa jest uznawana za neutralną pod względem emisji CO2 (głównie ze względu na emisje CO2 podczas jej spalania), mówi się, że ma ona potencjalnie negatywny wpływ na różnorodność biologiczną. A większość biomasy jest importowana, co powoduje emisje z transportu.


Co Polacy wiedzą o biomasie?


Dania jest największym importerem biomasy drzewnej w Europie.

– Chcieliśmy dowiedzieć się, co duńska opinia publiczna myśli o biomasie drzewnej wykorzystywanej na potrzeby energii. Ponieważ nie widzimy ludzi angażujących się w istniejącą debatę. Nigdy też nie zbadano ich postrzegani. Ku naszemu zaskoczeniu 45% wszystkich uczestników nigdy nie słyszało o biomasie drzewnej przed naszymi badaniami – powiedziała Paula Ugarte Lucas, główna autorka badania i doktorantka na Wydziale Ekonomiki Żywności i Zasobów.

Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie Energia Odnawialna.

Duńczyków są też niezdecydowani, czy biomasę drzewną powinno się wykorzystywana jako substytut energii opartej na paliwach kopalnych. Jest to sprzeczne z badaniami europejskimi i amerykańskimi, które wykazują wyraźne poparcie dla wykorzystania biomasy drzewnej. Dla uczestników głównym powodem tej niespójności jest brak wystarczającej wiedzy do sformułowania opinii.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: www.bioenergy-news.com
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE