Cena pelletu poszybuje w górę? Wojna w Ukrainie i wprowadzane restrykcje gospodarcze wobec Rosji i Białorusi mają bezpośrednie i pośrednie przełożenia na rynek paliw.


Reklama

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Łukasza Horbacza, prezesa zarządu firmy SAM-BUD-ROL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K.:

Łukasz Horbac
Łukasz Horbacz

Łańcuchy dostaw ze Wschodu nie zdążyły jeszcze odbudować się po pandemii koronawirusa. A już zostały poważnie zaburzone przez napaść Rosji na Ukrainę. Sam fakt prowadzenia działań wojennych za naszą wschodnią granicą doprowadził do skokowego wzrostu kosztów logistyki. Ale również wydłużył czas dostaw surowców energetycznych i biomasy ze Wschodu.

Z rynku praktycznie w 100% wypadła produkująca ok. 400 tys. ton pelletu Ukraina. Dostawy pelletu z Rosji i Białorusi, które produkują łącznie niemal 2 mln ton są także mocno ograniczone, póki co logistycznie. Docelowo mogą być także objęte embargiem wycelowanym w osłabienie ekonomiczne Federacji Rosyjskiej.

Znacząca część pelletu produkowanego przez te trzy kraje trafiała na rynki europejskie, w tym do Polski. Ten skokowy spadek podaży, w zderzeniu z rosnącym popytem na praktycznie wszystkich rynkach europejskich doprowadzi zapewne do skokowego wzrostu cen pelletu.

Trudno jest mi przewidywać do jakiego poziomu wzrosną jego ceny, jednak poziom powyżej 2 tys. brutto za tonę pelletu certyfikowanego w sprzedaży detalicznej wydaje się całkiem realny. Warto także zauważyć co dzieje się na rynku bezpośrednich substytutów pelletu.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Gaz podrożał na rynkach hurtowych o ponad 100% od rozpoczęcia wojny przez Putina. Póki co klienci detaliczni są chronieni na relatywnie niskim poziomie cenowym, jednak prędzej czy później ceny gazu w detalu bardzo mocno wzrosną. Tym bardziej, że od 2024 roku ma nastąpić deregulacja rynku gazowego.

Jeśli chodzi o węgiel, indeks cen w portach ARA wzrósł w ciągu tygodnia ze 180USD/t do 350 USD/t. To spowodowało, że ceny węgla opałowego w detalu już sięgają 2000 zł i zapewne w krótkim czasie tę barierę przekroczą. Podsumowując – wszystko wskazuje na dwucyfrową inflację na rynku nośników energii.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: BMG
Zdjęcie: archiwum prywatne Łukasza Horbacza
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE