Okazuje się, że biowęgiel budzi coraz większe zainteresowanie sektora energetycznego. Po tę alternatywę dla węgla chętnie sięga także przemysł, dążący do jak najszybszej dekarbonizacji i redukcji problemów z zagospodarowywaniem odpadów biodegradowalnych.

Reklama

Europejskie Konsorcjum Przemysłu Biowęgla (EBI) wydało kolejną edycję swojego raportu dotyczącego europejskiego rynku. Produkcja biowęgla w 2023 r. wzrosła do 75 000 ton, co jest wynikiem o 41% wyższym w porównaniu z 2022 r. Oczekuje się, że do końca 2024 r. będzie to 115 000 ton.

Biowęgiel rośnie w siłę

W 2023 roku uruchomiono łącznie 48 instalacji do produkcji biowęgla, przez co ogólna liczba zakładów w Europie wyniosła 171. Na koniec 2024 r. ma działać ponad 220 instalacji. Na zaawansowanym etapie planowania lub uzyskiwania pozwoleń jest prawie 40 projektów, których uruchomienie planuje się na 2025 r. Sumarycznie pozwolą one na produkcję 35 000 t biowęgla każdego roku.

Regionem o największym udziale w produkcji biowęgla na koniec 2023 r. były kraje nordyckie z 28% udziału w rynku – Dania, Finlandia i Szwecja. Na kolejnych miejscach uplasowały się Niemcy odpowiedzialne za 26% produkcji oraz Szwajcaria z wynikiem 16%. Istotny wzrost wytwarzania biowęgla odnotowuje się także w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. Ten udział przyjęto w odniesieniu do BCR, czyli usuwania dwutlenku węgla z atmosfery.


Czytaj też: Rynek biomasy, czyli kto przegrywa grając w zielone?


Rynkowe niuanse

Jedną z korzyści wynikających ze stosowania biowęgla są przychody uzyskiwane z certyfikatów usuwania CO2 na dobrowolnych jednostkach redukcji emisji. Mimo to nie każdy wytwórca biowęgla stara się o pozyskanie certyfikatu dowodzącego ekologicznego wytwarzania oferowanego surowca energetycznego. Obecnie jest nim objęte 75% z ogólnie produkowanej ilości.

Na europejskim rynku działa ponad 30 dostawców technologii. Dominującym surowcem wciąż pozostaje biomasa drzewna, jednak coraz większe znaczenie mają także pozostałości po produkcji rolnej oraz odpady komunalne, w tym osady ściekowe.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie i źródło: Bioenergy International

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE