Każdego roku około 11% do 13% pszenicy produkowanej w Kanadzie nie spełnia standardów klasy A, co oznacza, że nie nadaje się do spożycia przez ludzi. W Future Energy Park będzie ona przetwarzana w odnawialne biopaliwo.
Rada miejsca Calgary wydała zgodę na zagospodarowanie terenu pod nowy projekt. Green Impact Partners zbuduje największy obiekt energetyczny o ujemnym poziomie emisji dwutlenku węgla w Ameryce Północnej. To innowacyjne przedsięwzięcie, które przyniesie korzyści dla miasta i całej prowincji Alberty. Pomoże zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię.
— The Future Energy Park to wielka wygrana dla Calgary i regionu. Jest znaczącą inwestycją w naszym mieście, która integruje sektor rolniczy i energetyczny, w celu lokalnej produkcji biopaliw – powiedział burmistrz Jyoti Gondek. — Cieszę się, że Green Impact Partners przenosi ten ekscytujący projekt do Calgary, przyczyniając się do naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiska.
Czytaj również: BioLNG gwarancją niezależności energetycznej
Produkcja biopaliwa z pszenicy pomoże zrównoważyć zużycie paliw kopalnych
W Future Energy Park będzie produkowany odnawialny gaz ziemny (RNG) oraz bioetanol. Umożliwi to znaczne obniżenie zużycia paliw kopalnych. Produktem ubocznym będzie także pasza dla bydła i nawozy.
Obiekt będzie wykorzystywać technologię kogeneracji opalanej gazem o bardzo wysokiej wydajności do produkcji zarówno pary, jak i energii elektrycznej do użytku na miejscu. Będzie wyposażony w dwie turbiny gazowe o mocy 14,4 MW, dwa generatory pary z odzyskiem ciepła oraz dwa kominy spalinowe. Maksymalna możliwa moc wyniesie 28,8 MW.
Produkowane będzie rocznie ok. 96 m3 RNG, ponad 300 milionów litrów etanolu i około 235 000 ton paszy dla bydła. Będą również generowane kredyty węglowe.
Zarejestruj się na Warsztaty biometanowe
Future Energy Park przyniesie wiele korzyści!
Future Energy Park jest jednym z 15 projektów realizowanych dla GIP w Kanadzie i USA. Obiekt będzie zlokalizowany w strefie przemysłowej w południowo-wschodniej Calgary i będzie obejmować ponad 21 ha ziemi.
Wartość inwestycji to około 1,2 miliarda dolarów. Produkcja biopaliwa z pszenicy zapewni wiejskim producentom tego surowca roczny, bezpośredni dochód w wysokości ponad 150 milionów dolarów.
Podczas budowy, w ciągu 24 miesięcy, powstanie około 800 miejsc pracy, a podczas eksploatacji będzie to 50 nowych miejsc. Do współpracy będą zapraszane też lokalne firmy inżynieryjne, budowlane i środowiskowe.
— Będziemy w stanie rozpocząć budowę w 2023 r., pod warunkiem otrzymania innych ważnych zezwoleń — wyjaśnił Jesse Douglas, dyrektor generalny. — Jesteśmy podekscytowani i szczególnie wdzięczni miastu Calgary za ich wspólne i konstruktywne podejście. Korzyści środowiskowe płynące z tego projektu są połączone ze znaczącymi bezpośrednimi zyskami dla Calgary i prowincji Alberty, poprzez tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy w sektorze czystych technologii.
Z zastrzeżeniem otrzymania ostatecznych zgód, GIP planuje ukończenie prac w 2025 r.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródła:
Zdjęcie: Green Impact Partners