MODUŁ BIOGAZ

W przypadku biometanowni ten element jest wspólny z klasyczną biogazownią. Dla instalacji biometanowej konieczne jest zaprojektowanie układu kogeneracyjnego na biogaz, który będzie produkował energię elektryczną na własne potrzeby. Zapotrzebowanie na energię elektryczną jest różne, w zależności od rodzaju wytwarzanego paliwa. Najwyższe zapotrzebowanie, z uwagi na wielokrotne sprężanie, ma moduł bioLNG (skraplanie biometanu), oraz moduł bioCNG (sprężanie biometanu do 20 MPa).

Reklama

MODUŁ BIOMETAN

Podstawowym zadaniem technologii oczyszczania biogazu jest separacja dwutlenku węgla od metanu. Istnieje kilka komercyjnych, sprawdzonych technologii (opisanych na str. 50). Aby odseparować dwutlenek węgla od metanu konieczne jest (niezależnie od technologii) wstępne oczyszczanie biogazu z pozostałych składników takich jak: woda, siarkowodór, siloksany, lotne związki organiczne itp. Biogaz po oczyszczeniu do odpowiednich parametrów jakościowych wynikających z Rozporządzenia w sprawie funkcjonowania systemu gazowego formalnie może być wykorzystany jako biometan.

OPCJA bioCNG

Poza zatłoczeniem do sieci gazowej biometan może być również wykorzystany jako bioCNG. Sprężenie biometanu do ciśnienia 20 MPa znacząco zwiększa możliwości jego transportu w oparciu o transport kołowy. Niewątpliwą zaletą bioCNG jest możliwość wykorzystania go jako paliwo transportowe, co korzystnie wpływa na ograniczenie emisji przez firmy transportowe (zob. str. 74). Aby prowadzić obrót bioCNG konieczne jest wybudowanie stacji tankowania w oparciu o certyfikowany układ pomiarowy wydanego bioCNG.

OPCJA bioLNG

BioLNG, inaczej skroplony biometan, jest wytwarzany z biometanu poprzez skroplenie. Do procesu skraplania konieczne jest odpowiednie doczyszczenie biometanu, tzw. polishing. Proces ten polega na usunięciu dwutlenku węgla z wartości dopuszczalnej dla biometanu do ok. 50 ppm. Polishing jest konieczny ze względu na prawidłową eksploatację modułu skraplania – przy wyższej zawartości dwutlenek węgla może się zestalić w instalacji doprowadzając w najgorszym przypadku do awarii urządzenia do skraplania lub znaczącego ograniczenia produkcji. Skroplony biometan musi być magazynowany w odpowiednich zbiornikach kriogenicznych. Ostatnim elementem modułu jest stacja nalewcza (tankowania), która umożliwia obrót bioLNG i jego dalsze wykorzystanie.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Akademię Inwestora Biometanowego:

Opracowanie: PAWEŁ FILANOWSKI

Zdjęcie: własne

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE