Biomasa dla energetyki biogazowej? Przygotowując się do wdrożenia programu badawczego polegającego na identyfikacji nowych roślin energetycznych, nadających się do zastosowania jako substrat w bioelektrowniach i biogazowniach, kierujemy się dwoma zasadniczymi kryteriami: wysoką wydajnością masy zielonej oraz doskonałymi parametrami energetycznymi wyrażonymi ponadprzeciętną ilością biogazu uzyskanego z jednostki suchej masy organicznej z jednoczesną wysoką procentową zawartością metanu w biogazie.
Tekst: Marek Kurtyka, Wojciech Łukaszek / Bioelektrownie Świętokrzyskie
Zdjęcie: pixabay.com
Rośliną, którą wysoko klasyfikujemy w powstającym katalogu polskich roślin energetycznych, jest powracający do łask plantatorów słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus L.) zwany potocznie topinamburem, bulwą czy karczochem jerozolimskim. To roślina z rodziny astrowatych, która trafiła do Polski w połowie XVII wieku, prawie natychmiast po sprowadzeniu go do Francji i Anglii z terenów dzisiejszej Kanady przez Samuela de Champlain.
Nazwa „topinambur” pochodzi od plemienia Indian Tupinambá zamieszkującego, żeby było ciekawiej, Amerykę Południową. Przedstawicieli (jeńców) tego plemienia przywieziono do Europy w tym samym czasie co roślinę i kojarząc bezmyślnie te fakty, nazwano słonecznik bulwiasty topinamburem.
Było nie było topinambur, po fazie wykorzystywania go jako rośliny ozdobnej, zawitał na polskie stoły, oczywiście stoły biedoty. Bogatsi zajadali się sprowadzonymi też z Ameryki ziemniakami. Topinambur powoli jednak zaczął odkrywać swe tajemnice i jest dzisiaj jedną z najciekawszych pod względem efektywności wykorzystania rośliną.
Nas nie będą interesowały jej walory zdrowotne i kosmetyczne, a wyłącznie przydatność do celów energetycznych w energetyce biogazowej.
Cechy charakterystyczne topinambura
Topinambur jest rośliną wieloletnią rosnącą na jednym stanowisku do 15–17 lat. Oczywiście o czasokresie prowadzenia plantacji decyduje dbałość, z jaką plantator podchodzi do uprawy. Efektywny czas dobrych ilościowo plonów to 12–13 lat od momentu posadzenia. W Polsce zasadniczo uprawia się dwie odmiany…
Cały artykuł Biomasa dla energetyki biogazowej – topinambur, nawłoć i wrotycz
przeczytasz w styczniowym numerze Magazynu Biomasa
Zamów prenumeratę Magazynu Biomasa! Wypełnij formularz poniżej – my zajmiemy się resztą!