Zagospodarowanie odpadów, ciepło i energia elektryczna, nowe miejsca pracy. To tylko kilka najważniejszych korzyści dla lokalnej społeczności wynikających z funkcjonowania biogazowni.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Biogazownie rolnicze nastawia się nastawione na produkcję energii w sposób przyjazny dla środowiska. Korzyści finansowe z ich funkcjonowania wynikają przede wszystkim z tytułu sprzedaży energii elektrycznej lub gazu. Poza aspektami środowiskowymi oraz ekonomicznymi należy wspomnieć o aspektach społecznych funkcjonowania biogazowni rolniczych.
Produkcja energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji
Najpopularniejszym sposobem zagospodarowania biogazu wyprodukowanego w biogazowniach rolniczych jest jego przetworzenie w silniku kogeneracyjnym. Zasada działania siłowni kogeneracyjnej jest tożsama z zasadą działania każdego silnika spalinowego. Energia uzyskana w procesie spalania biogazu zamienia się w energię mechaniczną. Kogeneracja pozwala na produkcję energii w dwóch jej formach – energii elektrycznej oraz ciepła. Podczas pracy takiego silnika napędzany jest generator, z którego energię elektryczną po odpowiednim sparametryzowaniu przekazuje się do sieci elektroenergetycznej. Energia elektryczna na wyjściu z generatora ma inne parametry niż prąd płynący w sieci.
Należy dostosować jej napięcie oraz częstotliwość, a zadanie to wykonuje się w najbliższej stacji transformatorowej.
Natomiast ciepło powstałe na skutek pracy silnika jest odzyskiwane z układu chłodzenia. Temperatura płynu chłodzącego silnik dochodzi nawet do 100°C. Odzysk ciepła następuje także ze spalin wylotowych, których temperatura może dochodzić do 600°C. Wytworzone ciepło wykorzystać można m.in. do ogrzania komór fermentacyjnych.
Różne możliwość wykorzystania ciepła
Ciepło, oprócz wykorzystania go m.in. do utrzymania stałej temperatury procesu zachodzącego w komorach fermentacyjnych, można efektywnie zagospodarować na różne sposoby. Przykładowo, nadwyżka ciepła z powodzeniem może zostać wykorzystana do ogrzewania domostw znajdujących się w pobliżu biogazowni. W dobie niestabilności na rynku dostaw energii elektrycznej i cieplnej, taka możliwość może okazać się gwarantem dostaw. Wykorzystanie ciepła w ten sposób staje się szczególnie racjonalne ze względu na fakt, że jest ono produktem ubocznym. W związku z tym jego dostawy do pobliskich domostw mogą być darmowe lub znacznie tańsze w stosunku do rozwiązań opartych na węglu czy gazie.
Biogazownie rolnicze i wszystko, co musisz wiedzieć o biogazie
Ciepło powstałe w jednostkach kogeneracyjnych można wykorzystać także do wysuszenia frakcji stałej pofermentu. A ten z kolei, pozbawiony w znacznym stopniu wody, do produkcji biopaliw stałych. Nie tylko frakcja stała pofermentu może być komponentem do produkcji pelletu czy brykietu.
Innym rozwiązaniem wymagającym znacznych ilości ciepła jest suszenie płodów rolnych albo drewna. Często zaraz po zbiorze dosuszać należy zboża takie jak: rzepak, pszenicę, pszenżyto, jęczmień, żyto czy kukurydzę.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!