Od listopada 2022 roku biogazownia w Przybrodzie jest źródłem ciepła dla trzech bloków usytuowanych na terenie wsi. Jakie są wrażenia społeczności po pierwszym sezonie grzewczym?


Okazuje się, że nowy system grzewczy sprawdza się doskonale, a kolejne domy już czekają na przyłączenie do sieci. Instalacja miała charakter eksperymentalny, ale już niedługo cała wieś skorzysta z ciepła odpadowego, jakie generuje biogazownia w Przybrodzie.

Reklama

Pierwsze kroki, by zwiększyć zasięg

Powstały już koncepcja i analiza kosztów, jakie wiążą się z rozszerzeniem sieci grzewczej na kolejne budynki mieszkalne. Przyłączenie dalszych obszarów do biogazowego ogrzewania zostanie sfinansowane częściowo przez WFOŚiGW. Resztę będą musieli pokryć mieszkańcy Przybrody, jednak ten koszt szybko się zwróci w formie bardzo taniego ciepła. Właścicielem sieci ciepłowniczej zostanie najprawdopodobniej spółdzielnia mieszkańców lub Gminne Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.


Biogazownie w Polsce – sprawdź na mapie


Biogazownia w Przybrodzie inspiracją dla samorządów

Na terenie gminy Rokietnica znajduje się oczyszczalnia ścieków. Niedawno przeprowadzono analizę, która miała na celu określić, czy zasadne jest budowanie przy niej biogazowni. Wynik ekspertyzy był pozytywny. Gminny samorząd podejmie kroki, by wprowadzić ten projekt w życie. Pewne obawy pojawiają się w kwestii tego, jak wypadną konsultacje z mieszkańcami.

Jak przekonać mieszkańców gminy do biogazowni?

– Ważny jest inwestor – większe zaufanie społeczne niż prywatny przedsiębiorca, otrzyma samorząd lub uniwersytet, jak w przypadku Przybrody. Ponadto często pojawia się niechęć, gdy jest wiadome, że biogazownia będzie przetwarzać odpady z rzeźni. Problemem jest fakt, że w Polsce nie ma wielu instalacji, zwłaszcza tych prowadzonych w sposób wzorcowy, przez co biogazownie w świadomości społecznej mogą utrwalać się w niewłaściwy sposób – mówi Bartosz Derech, wójt gminy Rokietnica.

Edukacja na temat biogazowni w Polsce nie jest wystarczająca. Propagowanie wiedzy na temat oszczędności, lepszego gospodarowania odpadami i innych korzyści płynących z instalacji biogazowych to podstawa, aby zachęcić mieszkańców do ich budowy.

Ważne jest także, by w miarę możliwości sieć i rozprowadzanie leżały w gestii tego samego właściciela. Dzięki temu jest większa pewność, że wszystkie te elementy będą pracować w sposób prawidłowy. W końcu inwestorowi będzie zależało na zwrocie włożonych środków, a tylko ciągłość pracy całego systemu może to zagwarantować.

Biogaz to szereg korzyści dla mieszkańców

Ciepło z biogazowni jest w gruncie rzeczy ciepłem odpadowym. Pozbywanie się go wiązałoby się z pochłaniającą energię pracą wentylatorów, dlatego oddanie go do użytku jest w interesie inwestorów zarządzających instalacją. Może ogrzewać nim obiekty własne lub, jak biogazownia w Przybrodzie, przekazać je do użytku publicznego. Funkcjonują także Mobilne Magazyny Ciepła, które przechowują i transportują ciepło odpadowe.

Biogazownia dla gminy oznacza szereg korzyści – zmniejsza nakłady na gospodarkę odpadami, a także generuje przychody ze sprzedaży poszczególnych produktów. Biogazownia może działać w trybie kogeneracji, gdzie wytwarza ciepło i energię elektryczną lub trigeneracji, przy której generowany jest chłód, np. dla mleczarni. Obiekty jak oczyszczalnie ścieków czy zakłady przetwarzania odpadów komunalnych dzięki biogazowni mogą stać się samowystarczalne energetycznie, a zarządzanie obiektem nie wymaga wielu pracowników.

Inwestycja jest bardzo kosztowna, ale jej zwrot następuje krótkim czasie. Dodatkowo obecnie można otrzymać na ten cel dofinansowanie w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”.


Czytaj też: Biogaz i biometan – warsztaty dla Rady Gminy Góra Kalwaria


Warsztaty dla samorządów

Magazyn Biomasa przygotowuje specjalne szkolenia dla samorządów, w trakcie których można poznać wszystkie aspekty funkcjonowania biogazowni, zobaczyć na żywo tego typu instalację i zapoznać się z potencjalnymi zaletami i wadami takiego rozwiązania.

Podczas warsztatów eksperci tłumaczą cały proces inwestycyjny, wprowadzają w tajniki zarządzania i charakteryzują technologie. Szkolenie pomaga przy uruchomieniu inwestycji, opartej na dostępności surowców, potencjale finansowym i ukierunkowanej na indywidualne potrzeby danej gminy.

Jeśli stoją Państwo przed decyzją dotyczącą budowy biogazowni w swojej gminie, zapraszamy do udziału w takim szkoleniu. To unikalna w skali kraju okazja na zdobycie kompleksowej wiedzy na temat biogazu i biometanu. Zapraszamy do kontaktu:

Maciej Kosiński

Maciej.kosinski@magazynbiomasa.pl

Tel: +48 792 122 038

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE