Właściciele gospodarstw rolnych często borykają się z problemem odpadów, a pozbycie się produktów powstałych jako efekt uboczny właściwej działalności stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Okazuje się, że można w efektywny i, co ważne, ekologiczny sposób zredukować ilość odpadów. Rozwiązaniem może być biogazownia rolnicza.
Dla kogo biogazownia rolnicza?
Produkcja „zielonej energii” i ekologiczne rolnictwo to priorytetowe dzisiaj kwestie z zakresu polityki klimatycznej, w której kluczową rolę odgrywa edukacja i popularyzacja rozwiązań przyjaznych środowisku. Jednym z nich są bez wątpienia biogazownie. Może to być doskonałe rozwiązanie problemu wykorzystania odpadów rolno-spożywczych dla właścicieli ferm drobiu, chlewni, czy gospodarstw rolnych. Wbrew pozorom nowa technologia nie musi być wdrażana tylko w ogromnych przedsiębiorstwach. Najczęściej biogazownie powstają w dużych fermach trzody chlewnej, mleczarniach czy gorzelniach. Wprowadzenie tego rozwiązania przynosi także efekty w przypadku niewielkich gospodarstw z uprawami szklarniowymi.
Sprawdź również: Biogazownia rolnicza – od czego zacząć?
Czy można zarobić na biogazie?
Główną zaletą biogazu, który powstaje przecież w wyniku rozkładu produktów organicznych pod wpływem tlenu lub światła, jest możliwość wykorzystania i pozbycia się bioodpadów, co minimalizuje ich negatywny wpływ na środowisko. Myśląc zatem o wykorzystaniu do produkcji energii naturalnych procesów, nie sposób nie myśleć o biogazowni. Oprócz oczywistych zalet tej technologii warto też zadać sobie pytanie czy taka inwestycja nam się opłaci. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii, odpowiedź na to pytanie musi być twierdząca, bo w postaci biogazowi zyskujemy jednocześnie własne źródło energii i rozwiązanie problemów z zagospodarowaniem bioodpadów. Z ekonomicznego punktu widzenia istotny może być fakt, że jako producent biogazu możemy odsprzedać nadwyżki wyprodukowanej energii koncernom energetycznym.
Jeśli jesteś zainteresowany tematyką biogazu, zapraszamy na do udziału w kolejnej edycji naszych warsztatów „Biogazownia od A do Z”. Zarejestruj się poniżej.
Zarejestruj się już teraz na warsztaty biogazowe
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!