Prawidłowe funkcjonowanie biogazowni daje optymalne rezultaty w postaci produkcji energii elektrycznej i cieplnej, utylizacji bioodpadów oraz produkcji pofermentu. Jednak wciąż wielu inwestorów popełnia błędy, których mogliby się ustrzec i zamiast zysków notują straty.
Energetyka jest najważniejszą dziedziną gospodarki, a dostęp do energii stanowi kluczowy element jej rozwoju. Polska długo opierała jej produkcję na paliwach kopalnych jak węgiel, gaz ziemny czy ropa.
Ze względu na dynamiczne zmiany na świecie, w tym dotyczące polityki klimatycznej, powodujące zdecydowany odwrót od paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych – także nasz kraj otworzył się na OZE, które zdobywają coraz większą popularność, zarówno wśród obywateli, jak i przedsiębiorców. Ci ostatni coraz lepiej rozumieją, że w przypadku globalnej gospodarki i łańcuchów dostaw muszą ograniczać emisyjność swojej produkcji i usług. Stąd wynika tak duże zainteresowanie energią ze źródeł odnawialnych.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Najbardziej dynamiczny rozwój przeżywa fotowoltaika. Farmy fotowotaiczne zagościły na dobre w Polsce, pomimo mało efektywnej i pogodowo zależnej produkcji. Energetyka wiatrowa po dobrze zapowiadającym się starcie została wyhamowana przez ustawę odległościową. Jednak ze względu na wejście nowych technologii i większą moc turbin rozwija się.
Najmniej doceniana jako OZE wydaje się energia z biogazowni, a posiada same zalety. Oprócz utylizacji bioodpadów oraz produkcji użytecznego nawozu w postaci pofermentu stanowi potencjalnie najbardziej stabilne źródło energii odnawialnej. Jednak ilość instalacji nie rośnie tak dynamicznie, jak wskazywałby na to potencjał naszego kraju, a projektów w budowie nie ma wielu.
Dlaczego tak jest? Czy inwestorzy i banki nie widzą tego biznesu jako najbardziej pożytecznego dla środowiska, zwłaszcza jako źródła stabilnej energii elektrycznej i ciepła pożądanego lokalnie? Odpowiedzi na to pytanie możemy oczekiwać w niedalekiej przeszłości.
Właściwa lokalizacja gwarancją powodzenia
Pierwsi inwestorzy mają ogromne doświadczenie w przygotowaniu, budowie oraz pracy biogazowni. Czynnikiem, o którym mówi każdy z nich jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Miejsce dla realizacji projektu musi spełniać wiele determinantów, gdyż w przeciwnym razie instalacja stanie się po prostu drogim hobby.
Miejsce wyboru dla projektu jest kluczowe. Podstawowy warunek to działka, w odpowiedniej odległości od zabudowań mieszkalnych, w miejscu akceptowalnym społecznie i samorządowo. Lokalizacja powinna wyróżniać się dobrą infrastrukturą drogową, dedykowaną dla dużych ciężarówek, które będą przyjeżdżać do instalacji z substratami, oraz cystern, które będą zabierać poferment. Należy również zweryfikować możliwość uzyskania warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, gdyż bez możliwości przyłączenia, nie można mówić o realizacji projektu.
W przypadku braku możliwości przyłączenia, jedynym możliwym rozwiązaniem jest budowa linii bezpośredniej i wykorzystanie jej przez energochłonne przedsiębiorstwo, lub duże gospodarstwo, ze stałym zapotrzebowaniem na przygotowywaną moc biogazowni.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Tekst: Sylwia Koch-Kopyszko, ekspert rynku biogazu
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE