Jeden ze stanów w USA wraz z nowym rokiem rozpoczął walkę z utylizacją odpadów. W Connecticut zainaugurowano pilotażowy program zbiórki odpadów spożywczych, które ostatecznie będą przetworzone na biogaz. W przewidzianej na 4 miesiące akcji ma wziąć udział 1000 gospodarstw domowych.

Reklama

„Making Meriden Green”

Miasto Meriden i Departament Energii i Ochrony Środowiska w Connecticut (DEEP) w ogłosiły w styczniu start programu „Making Meriden Green”. To pierwsza tego rodzaju akcja, której celem jest przeprowadzenie miejskiej zbiórki żywności. Program ma na razie charakter pilotażowy. Jednak jego założenie jasne i konkretne – pomoc w rozwiązaniu kryzysu związanego z utylizacją odpadów. Kłopot widoczny i odczuwalny jest w całym stanie Connecticut. Pilotażowy program finansuje DEEP, który na ten cel przeznaczył dotację w wysokości 40 000 USD (35 300 EUR).

Biogaz z odpadów organicznych

Akcja polega na tym, że 1000 gospodarstw domowych z Meriden, które zgłoszą chęć wzięcia udziału w bezpłatnym programie będzie testować przez 4 miesiące sposób oddzielania cennych odpadów organicznych od innych odpadów domowych. Mieszkańcy otrzymają specjalne kolorowe torby do wyrzucania resztek jedzenia i innych odpadów organicznych.

Kolejnym krokiem jest już wytworzenie zielonej energii. Odebrane z gospodarstw domowych odpady zostaną przetransportowane do firmy Quantum Biopower w Southington, która w procesie fermentacji beztlenowej przekształci je w biogaz.

-Miasto Meriden jest liderem, uruchamiając ten pilotażowy program w krytycznym dla systemu odpadów w Connecticut momencie” – powiedziała komisarz DEEP, Katie Dykes – Wykazano, że podobna strategia działa w innych miejscach w Stanach Zjednoczonych i za granicą. DEEP cieszy się, że ​​może wspierać przełomowe działania miasta Meriden, mające na celu przetestowanie tego podejścia w stanie Connecticut.


Czytaj też: Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Czy zwiększy je biogaz?


Kryzys z utylizacją odpadów

Opinie na temat utylizacji odpadów w stanie Connecticut są jednoznaczne. Zarówno zdaniem Departamentu Energii i Ochrony Środowiska, jak i władz miasta Meriden stan stoi w obliczu kryzysu w zakresie utylizacji odpadów stałych. Dotychczas stosowane sposoby utylizacji stałych odpadów komunalnych stają się nieefektywne lub coraz droższe. Pilotażowy program zbiórki żywności przyniesie pozytywne rezultaty prośrodowiskowe i korzyści w postaci wytworzonej energii.

„Dzięki wspólnej zbiórce żywność i odpady wysyła się do centralnego obiektu, gdzie oznaczone kolorami torby na żywność są oddzielane i przetwarzane w celu odzyskania zarówno energii, jak i składników odżywczych dla gleby”- podkreśla Kristen Brown z WasteZero, konsultantka DEEP ds. strategii odpadów.

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

źródło, zdjęcie: Bioenergy Insight

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE