Dalszy rozwój sektora biogazu w Polsce i Europie związany jest przede wszystkim z realizacją ogłoszonej przez Komisję Europejską w 2019 r. strategii ochrony klimatu Unii Europejskiej wyrażonej w dokumencie „Europejski Zielony Ład” (ang. „European Green Deal”). Jej celem jest osiągnięcie do 2050 neutralności klimatycznej przez państwa członkowskie. Cel ma być osiągnięty w konsekwencji przeprowadzenia głębokiej transformacji gospodarek państw tworzących Unię Europejską.
Biogaz w Polsce: Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Transformacja ta, ma doprowadzić do przyjęcia nowego modelu ekonomicznego opartego m.in. na odnawialnych źródłach energii, zmniejszeniu energochłonności i gospodarce w obiegu zamkniętym.
Rola gazów zdekarbonizowanych
Generalne założenia strategii klimatycznej UE wyrażone w Europejskim Zielonym Ładzie stwarzają ogólne ramy dla rozwoju produkcji biogazu, sprzyjając jego znacznie szerszemu wykorzystaniu w obiegu gospodarczym. Przestrzeń dla wykorzystania biogazu będzie się pojawiać przede wszystkim w konsekwencji stałego ograniczania paliw kopalnych w unijnej energetyce oraz zdecydowanego ograniczania emisji gazów cieplarnianych w różnych sektorach gospodarki, m.in. w rolnictwie.
W przypadku energetyki ma się to odbywać na drodze jej transformacji prowadzącej do stworzenia nowego sektora energetycznego opartego
„(…) w dużej mierze na źródłach odnawialnych, jednocześnie wycofując w szybkim tempie węgiel i obniżając emisyjność sektora gazu”. Rozwiązaniem problemu emisyjności tradycyjnego gazownictwa, opartego na kopalnianym gazie ziemnym, ma być natomiast „(…)
zwiększenie pomocy na prace rozwojowe w dziedzinie gazów o niskiej emisyjności, opracowanie dalekowzrocznej koncepcji konkurencyjnego, bezemisyjnego rynku gazu i rozwiązanie problemu emisji metanu związanych z energią”.
V Narodowy Kongres Biometanu – zarejestruj się!
Cele Europejskiego Zielonego Ładu
Cele, ogólne założenia oraz główne kierunki zmian sformułowane w EZŁ są następnie konsekwentnie zoperacjonalizowane przez Komisję Europejską w postaci przyjmowanych strategii sektorowych, m.in. na rzecz ograniczenia emisji metanu czy projektów zmian prawnych – przede wszystkim w postaci pakietu „Fit for 55”.
Strategia UE na rzecz ograniczenia emisji metanu Strategia została ogłoszona 14 października 2020 r. komunikatem Komisji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Wskazuje się w niej na metan jako drugi co do ważności po dwutlenku węgla gaz odpowiedzialny za zjawisko globalnego ocieplenia. Udział antropogenicznych źródeł emisji w globalnej emisji metanu wynosi 59%. W UE w tej kategorii największy udział posiada rolnictwo – 53%, następnie odpady – 26% oraz energetyka 19%3. Jednym z priorytetów strategii metanowej UE ma być doprowadzenie do zbudowania wiarygodnego i precyzyjnego systemu pomiaru oraz sprawozdawczości emisji metanu generowanego m.in. przez rolnictwo czy przemysł naftowy i gazownictwo.
To tylko fragment tekstu. Cały znajdziesz w raporcie poniżej:
RAPORT BIOGAZ W POLSCE 2022 – POBIERZ ZA DARMO!
2022 Raport Biogaz w Polsce
Wyślij link na adres:
Tekst: dr Marcin Sienkiewicz, Uniwersytet Wrocławski, ekspert Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych
Zdjęcie: pixabay.com
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE