Biogaz, ze względu na sposób jego wytwarzania i zagospodarowania, tworzy bardzo silny związek z lokalną społecznością. Spośród wszystkich źródeł OZE to właśnie biogaz ma największy potencjał w zakresie współpracy z samorządami i społeczeństwem.
Instalacja biogazowa może stać się ważnym elementem infrastruktury. Biogazownie w znacznym stopniu przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa środowiskowego poprzez utylizację metanu wydobywającego się na składowiskach odpadów czy wspomaganie procesu oczyszczania ścieków komunalnych.
Biogazownie rolnicze w znacznym stopniu zwiększają zagospodarowanie energetyczne produktów ubocznych rolnictwa. Zmniejszają odorowość produkcji rolnej. Na odpowiednią uwagę zasługują instalacje biogazu składowiskowego. Rocznie do atmosfery trafia ok 30 tys. ton metanu ze składowisk odpadów komunalnych.
Raport Biogaz w Polsce 2020
Wyślij link na adres:
Brak odpowiedniego odgazowania prowadzi do częstych pożarów. Instalacje biogazowe, które sprawnie zagospodarowują odpady rolnicze w dużym stopniu zwiększają komfort życia mieszkańców. Zamknięcie nieprzetworzonej gnojowicy i obornika w zbiorniku fermentacyjnym zapewnia redukcję uciążliwych odorów. W skali globalnej instalacja biogazowa zmniejsza przede wszystkim emisję gazów cieplarnianych.
Biogaz – wiele zalet
Mimo wielu korzyści wynikających z takich inwestycji, na każdym kroku inwestor napotyka opór społeczeństwa. W całym przedsięwzięciu brak edukacji i szkoleń kierowanych do samorządów. Ich wiedza i wsparcie w znacznym stopniu mogą poprawić konsultacje społeczne. Dobrym punktem wzmacniającym wizerunek biogazowni jest dbanie o ich poprawność technologiczną. Instalacja biogazowa kierowana zgodnie z podstawowymi wytycznymi nie generuje negatywnych odczuć związanych z odorem czy transportem wsadu do biogazowni.
Ważnym czynnikiem jest możliwe wykorzystanie produktów pracy biogazowni przez samorządy. Tańsza energia elektryczna dla mieszkańców przy klastrach energetycznych. Dostęp do energii ciepła przy odpowiedniej współpracy z lokalnymi ciepłowniami czy w przyszłości dostępne wykorzystanie bioCNG i bioLNG w lokalnym transporcie.
Biogazownie – korzyści dla społeczeństwa
Biogazownie to korzyści dla społeczeństwa. Z ekonomicznego punktu widzenia, to przede wszystkim podatki od nieruchomości. Nowe miejsca pracy czy stymulacja popytu lokalnego (dostawcy dla biogazowni). Do korzyści społecznych, jak również środowiskowych, zaliczyć można zagospodarowanie odpadów czy zmniejszenie kosztów ich zagospodarowania. Bardzo wiele mówi się o potencjale polskiej wsi względem instalacji biogazowej. Dostępne są duże ilości pomiotu kurzego, gnojowicy i obornika. Dzięki temu mogą powstać przede wszystkim biogazownie do 0,5 MW pracujące przy większych fermach i tuczarniach.
Biogazownie do 1 MW związane będą głównie z gospodarką odpadową oraz – optymistycznie – z docelową produkcją biometanu. W portfolio firmy Biowatt jest coraz więcej instalacji biogazowych. Już od 10 lat zajmujemy się planowaniem, projektowaniem, budową i serwisem biogazowni. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji kilku projektów, m.in. biogazowni rolniczej o mocy 2 MW w woj. wielkopolskim i biogazowni o mocy 0.5 MW w woj. łódzkim. Zajmujemy się również kompletną budową odgazowania i produkcji energii na składowisku w Poznaniu oraz w Myśliborzu oraz instalacją kofermentacji osadów i odpadów tłuszczowych.
Czytaj inne materiały w Rynku Biogazu. Sprawdź poniżej:
Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!
Tekst: Redakcja we współpracy z firmą Biowatt S.A.
Zdjęcie: archiwum
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE