Biogaz to alternatywa węgla i gazu? Na to pytanie odpowiada prof. dr hab. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekoenergetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu funkcjonuje największe laboratorium biogazowe w Polsce, w którym przebadano wydajności biogazowe i biometanowe ponad 1,5 tys. różnego rodzaju substratów. Na tej podstawie naukowcy z Pracowni Ekoenergetyki UPP oszacowali roczny potencjał produkcji na 13,5 mld m3 biogazu. W tym 8 mld m3 biometanu, czyli tyle ile wynosił roczny import gazu ziemnego z Rosji.
Biogaz to alternatywa węgla i gazu?
Biogazowni rolniczych w kraju jest 140 (w Niemczech ponad 9 tys.). Zdaniem prof. Jacka Dacha potencjał naszego kraju jest znacznie większy. Według wyliczeń naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Polsce mogłoby powstać od 10 do 12-tysięcy biogazowych instalacji. Pod kątem technologicznym polskie biogazownie są absolutnie w światowej czołówce. Jeśli efektywność pracy fotowoltaiki w skali roku wynosi 15%, wiatru na lądzie – 27%, to najlepsze biogazownie osiągają 95-97% sprawności elektrycznej w skali roku. Tylko trzeba mieć wiedzę jak biogazownię prowadzić.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE