Zgodnie z obowiązującymi przepisami, już na etapie projektowania składowisk niezbędne jest określenie sposobu gromadzenia, oczyszczania i wykorzystywania lub unieszkodliwiania gazu składowiskowego. Dlatego generowany na składowiskach odpadów biogaz należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Po pierwsze, jako źródło emisji zanieczyszczeń. Po drugie – jako alternatywne źródło energii. Czy ze względu na zachodzące zmiany w polskiej gospodarce odpadami biogaz składowiskowy nadal jest interesujący?

Reklama

Czym jest biogaz składowiskowy?

Powstający na składowiskach odpadów komunalnych biogaz jest produktem ubocznym rozkładu materii organicznej zawartej w zdeponowanych odpadach. Odpady pod działaniem czynników atmosferycznych (temperatury i opadów) oraz mikroorganizmów rozkładane są w wyniku procesów fizycznych, chemicznych oraz biologicznych. Wszystkie zachodzą w procesach głównie beztlenowych.

Przebieg biologicznego rozkładu materii organicznej odpadów komunalnych, w procesie fermentacji metanowej determinowany jest przez następujące czynniki:

  • temperaturę,
  • zawartość wody,
  • pH złoża,
  • odpowiedni stosunek pierwiastków odżywczych (C, N, P, K),
  • zasolenie złoża,
  • obecność metali ciężkich i inhibitorów.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na sposób zagospodarowania biogazu jest potencjał gazowy składowisk. Ilość wytwarzanego gazu składowiskowego waha się w granicach od 60 do 180 m3/Mg deponowanych odpadów zmieszanych. Przed przystąpieniem do określenia sposobu postępowania z gazem składowiskowym, niezbędne jest określenie zasobności gazowej złoża w funkcji czasu.

Potencjał biogazowy obecnych składowisk każdego roku będzie malał. Dlatego tak istotne jest maksymalne wykorzystanie ich dostępności

Pozwala to na optymalny dobór mocy urządzeń wykorzystujących gaz wysypiskowy. Potencjał gazowy złoża w praktyce określa się przez:

  • jednostkowe wskaźniki produkcji biogazu, studium literaturowe,
  • modelowe obliczenia zasobności gazowej,
  • próbne pompowanie i badanie biogazu.

Pamiętajmy jednak, że każda z tych metod obarczona jest błędem. Dlatego tak istotna jest współpraca z firmami doświadczonymi w oszacowaniu potencjału gazowego.

Bariery dla zwiększenia produkcji biogazu składowiskowego

W zależności od wielkości kwatery składowiska, sposobu zagospodarowania gazu, zastosowanej technologii jego pozyskiwania, właściwości paliwowych pozyskiwanego biogazu oraz od cen rynkowych uzyskanego ciepła bądź energii elektrycznej (w tym systemu wsparcia) – okres poniesionych nakładów inwestycyjnych często zwraca się po 2-10 latach, w zależności od wielkości składowiska.

Czytaj również: Biogaz składowiskowy – OZE z datą ważności

Zważywszy na fakt, iż gaz jest produkowany intensywnie przez kolejne 10-15 lat po zakończeniu eksploatacji składowiska, energetyczne wykorzystanie gazu składowiskowego może przynieść nie tylko korzyści środowiskowe, ale również wymierne korzyści finansowe dla zakładu.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w naszym raporcie Biogaz i biometan 2024. Kliknij w link i pobierz:

Raport Biogaz i biometan w Polsce 2024

Pobierz za darmo i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres email:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Kamil Kozłowski, Biogas Technology

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE