„Biogaz i biometan w polskiej transformacji energetyczno-gazowej” to tytuł konferencji zorganizowanej 1 grudnia br. przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (UPEBBI). Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora, którzy dyskutowali na temat rozwoju branży.

Reklama

Biogaz a bezpieczeństwo energetyczne

Z wpływem, jaki biogazownie mają na bezpieczeństwo energetyczne, nikt już chyba w tej chwili nie dyskutuje. W świetle gwałtownych zmian na europejskim rynku energii i galopujących cen paliw, będących w dużej mierze konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę, Europa musi stawiać na biogaz.

Stąd też kluczową kwestią jest zwiększenie wykorzystania potencjału biogazu i biometanu, o czym dyskutowali uczestnicy konferencji „Biogaz i biometan w polskiej transformacji energetyczno-gazowej”. Podczas spotkania przedstawicieli sektora biogazowego poruszane były zarówno kwestie legislacyjne, jak i  finansowe. Najwięcej miejsca w programie wydarzenia poświęcono roli biogazu i biometanu w transformacji energetycznej.

Biogaz i biometan – szansa na sukces polskiej transformacji energetycznej

W wydarzeniu wziął także udział wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska. Pełnomocnik Rządu ds. OZE mówił o warunkach do zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Lukę po gazie rosyjskim może zastąpić nie tylko surowiec pozyskiwany z dowolnego miejsca na ziemi, dostarczany do gazoportu, czy też rurociągami, ale również biogaz i biometan produkowany w Polsce – podkreślił wiceminister.


Biogaz to alternatywa węgla i gazu? Poznaj opinię eksperta


Rozwój branży biogazu i biometanu muszą wspierać działania legislacyjne. Zintensyfikowanie działań w tym zakresie ma umożliwić nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii  oraz przygotowana nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (UC99).

Doświadczenie krajów, w których branża biometanu rozwija się najszybciej, wskazują, że ten sektor przynosi gospodarce szereg korzyści. Chcemy zagospodarować potencjał biogazu i biometanu. To wielka szansa na sukces polskiej transformacji energetycznej – zaznaczył wiceminister Zyska.

Potencjał produkcji biometanu

Jak wynika z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w Polsce możemy produkować nawet 8 mld m sześciennych biometanu rocznie, co pozwoliłoby pokryć blisko 50% zapotrzebowania Polski na gaz ziemny. Z uwagi na znaczący krajowy potencjał produkcji biogazu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska stało się inicjatorem podpisania 23 listopada 2021 r. Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu. Jego celem jest wspieranie rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce. Obecnie stronami porozumienia jest 110 podmiotów.

Ostatnie w tym roku spotkanie branży biogazowej i biometanowej w Polsce – 7. Kongres Biogazu odbędzie się 15-16 grudnia w Warszawie. Sprawdź!

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: MKiŚ

zdjęcia: redakcja, UPEBI

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE