Biogaz i biometan – poradnik inwestora to kwietniowa, specjalna odsłona Magazynu Biomasa. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was w tym wydaniu!
Biogazownie na wiosnę? – słowo od redaktor naczelnej
Beata Klimczak
W momencie oddawania gazety do druku czekamy z emocjami na informacje dotyczące ratyfikacji przez kraje członkowskie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Decyzja ta jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Ogromna ich część przeznaczona zostanie na inwestycje związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Natomiast podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy. Tym samym przed inwestorami zainteresowanymi budową biogazowni i biometanowni otwierają się szerokie możliwości wsparcia.
Bodaj trzynaście lat temu powstał program rządowy pt. „Innowacyjna Energetyka – Rolnictwo energetyczne”, którego składową było zadanie pod nazwą „Biogazownia w każdej gminie”. Zakładano wówczas, że w 2020 r. na terenie Polski będzie funkcjonować co najmniej 2,5 tys. instalacji produkujących ok. 3 tys. MW. Do kwietnia br. niewiele się zmieniło. W „Rejestrze wytwórców biogazu rolniczego” wpisanych było 100 biogazowników. W marcu wpis był jeden – biogazowni w gminie Blizanów. Wcześniejsza trafiła do rejestru w październiku 2020 r. Ale od kwietnia mamy kolejne trzy (!) nowe instalacje: w miejscowościach Wicie, Brzoza i Rawa Mazowiecka. Ośmielę się zapytać – jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale trzy?! Niech to będzie dobry znak dla wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w biogaz.
Biogaz i biometan – poradnik inwestora
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
To właśnie z myślą o nich, przy wsparciu kilkudziesięciu firm z branży, naukowców i samych biogazowników, przygotowaliśmy ,,Biogaz i biometan – poradnik inwestora”, który oddajemy w Państwa ręce.
Mamy nadzieję, że znajdziecie w nim odpowiedzi na pytania, które Was nurtowały oraz kontakty do przedsiębiorstw i osób, które wyjaśnią i wytłumaczą wszelkie wątpliwości, a zapewne także pomogą w zaplanowaniu i zrealizowaniu inwestycji. Zachęcam również do lektury informacji na stronie magazynbiomasa.pl, a także kolejnego, czerwcowego wydania naszego magazynu dotyczącego biogazu. Myślę, że wtedy już będziemy mogli wskazać nowe ścieżki pozyskiwania funduszy na inwestycje.
Pozostaje mi tylko życzyć Państwu i sobie, by jak najszybciej dokonano oczekiwanych zmian w prawie, co pozwoliłoby zapomnieć o stwierdzeniu, że biogazownie, a tym bardziej biometanownie, są „niebankowalne”. Biometan to paliwo przyszłości – ja wątpliwości nie mam.
Biogaz i biometan – poradnik inwestora – spis treści
- FORUM BIOGAZU
- Jak mądrze inwestować? Wskazówki ekspertów
- WYWIAD
- Dlaczego warto inwestować w sektorze biogazu i biometanu? – tłumaczy Dariusz Samolej z Polskiego Funduszu Rozwoju
- PLANOWANIE INWESTYCJI
- Jak racjonalnie zaplanować budowę biogazowni?
- Krótki przewodnik po procedurze administracyjno-budowlanej
- Jak przekonać lokalną społeczność? Pokazać korzyści!
- Mikrobiogazownie rolnicze – uproszczona ścieżka inwestycyjna
- Katalog firm
- TEC HNOLOGIE
- Klucz do sukcesu? Wybór odpowiedniej technologii
- Silnik – serce biogazowni. Jak sprawić, żeby zawsze biło?
- Mikrobiogazownie dla rolnictwa… i nie tylko
- Czas na biometan
- Katalog firm
- EKSPLOATACJA
- Produkcja biogazu. Pilnuj parametrów!
- Pozwolenie zintegrowane dla biogazowni
- Od biogazu do biometanu
- Odsiarczanie biogazu podawanego do agregatów CHP
- Katalog firm
- DORADZTWO I FINANSE
- Jak zarabiać na biogazowni?
- Kalendarz planowanych aukcji OZE w 2021 r.
- Optymalne zagospodarowanie produktów biogazowni
- Inwestycja od A do Z
- Katalog firm