Biogaz i biometan są niezbędnym elementem miksu energetycznego. Rozwój sektora jest konieczny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nadzieję na to daje podpisane w końcu listopada tzw. porozumienie sektorowe.

Reklama

Biogaz i biometan jako OZE

Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski, Minister Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele branży biogazowej, transportowej, sektora przesyłu i świata nauki podpisali 13 października 2020 r. „List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”.

Pod porozumieniem, oprócz ministrów, podpisali się przedstawiciele 17 podmiotów, w tym tak kluczowych dla polskiej gospodarki jak PKN Orlen czy PGNiG.

Po 13 miesiącach, 23 listopada 2021, podpisaliśmy (tzn. sygnatariusze powyższego Listu oraz szeregu podmiotów, które przystąpiły do Listu w późniejszym terminie) „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”, czyli tzw. porozumienie sektorowe.

W czasie tego bogatego w wydarzenia okresu, praktycznie do dziś, siedem grup problemowych prowadziło prace, których efekty znajdują odzwierciedlenie w „Porozumieniu”.

W ciągu tego roku były jednak wydarzenia, które każą jeszcze poważniej spojrzeć na kwestię biogazu i biometanu, jako niezbędnego elementu miksu energetycznego.


Biogaz i biometan na kongresie


Nie ma sensu wymieniać po raz kolejny wszystkich argumentów na rzecz rozwoju tego sektora energetyki odnawialnej (funkcje energetyczne, utylizacyjne, wspieranie polskiego rolnictwa, stabilizacja systemu i rozproszenie wytwórczości energii) chciałbym jednak skoncentrować się na kwestii bezpieczeństwa energetycznego, którego znaczenie pokazał nam właśnie 2021 rok.

Zgodnie z jedną z najczęściej przywoływanych definicji bezpieczeństwa energetycznego, której autorem jest D. Yergin, celem bezpieczeństwa energetycznego jest zapewnienie adekwatnego i pewnego poziomu dostaw energii po rozsądnych cenach, w sposób który nie zagraża podstawowym wartościom i celom państwowym. Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 pkt 16 naszego Prawa energetycznego, bezpieczeństwo energetyczne to stan gospodarki umożliwiający pokrycie bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska. Istotny jest tutaj element środowiskowy i właśnie – „pokrycie bieżących potrzeb w sposób ekonomicznie uzasadniony”.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Marek Pituła, Prezes Zarządu Polskie Stowarzyszenie Biometanu
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE