Biogazownia komunalna to sposób na zagospodarowanie bioodpadów przy jednoczesnej produkcji energii i ciepła. Tanio, ekologicznie i efektywnie! Rybnik dołączy do grona miast, które korzystają z takiego rozwiązania.

Reklama

Poskromić sprzeciw

Projekt biogazowni początkowo spotkał się z dużym oporem mieszkańców Rybnika. Pierwotnie Centrum Zielonej Energii, czyli instytucja stojąca za tym projektem, na lokalizację rozważała Chwałowice. Ostatecznie projekt ma zostać wybudowany w dzielnicy Niewiadom, w okolicach rybnickiego PSZOK-u. Niechęć mieszkańców wiązała się z domniemaną uciążliwością odorową oraz dezinformacją ze strony dwóch radnych, którzy instalację podczas konferencji prasowej określali jako „biofermentownię”.

Technologia ma być czysta, nie po to remontowaliśmy Zabytkową Kopalnię Ignacy, żeby teraz tworzyć niedogodności dla okolicy z powodu biogazowni. W tym rejonie przebiega też część bulwarów nad rzeką Nacyną. Mam nadzieję, że te argumenty będą dowodem na to, że miasto wybierze czystą technologię – poinformowano w komunikacie Urządu Miasta w Rybniku przekazanym lokalnym mediom.

Szczegóły inwestycji


Czytaj dalej: Instalacja w Sękitach domknie obieg odpadów na Warmii i Mazurach?


Jak podaje Urząd Miejski, wiążąca decyzja dotycząca szczegółów instalacji zapadnie dopiero, gdy będzie wiadomo, czy projekt otrzyma dofinansowanie. CZE stara się pozyskać 100 mln zł z programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”, w którym dostępna jest pula 1,5 mld zł.

Planowana biogazownia komunalna będzie wykorzystywać nowoczesną technologię fermentacji suchej poziomej ciągłej. Bioodpady dostarczane do biogazowni mają być przewożone z pominięciem dróg lokalnych. Odbiór będzie następować w szczelnie zamkniętej hali z podciśnieniem i biofiltrami, przez co nie będzie możliwości emitowania przykrych zapachów.

Obecnie projekt jest na etapie pozyskiwania decyzji środowiskowych. Najprawdopodobniej budowa biogazowni zostanie ukończona w 2028 r. Inicjatorem projektu jest powstała w 2022 r. spółka CEZ, która dąży do stworzenia nowoczesnego centrum gospodarowania odpadami.

By usprawnić gospodarkę odpadową


Czytaj też: Co przedsiębiorstwa energetyczne zrobiły by osiągnąć efektywność energetyczną w ciepłownictwie? Do jutra URE czeka na sprawozdania.


Projekt biogazowni przewiduje, że jako substrat będą w niej stosowane bioodpady, głównie ogrodnicze i kuchenne. Zostaną one wykorzystane do produkowania energii w procesie wysokosprawnej kogeneracji. W dalszej perspektywie, poza energią i ciepłem, instalacja będzie wspierać także produkcję wodoru. Takie rozwiązania zapewniają stały dostęp do taniej energii, co ma duże znaczenie, zwłaszcza w perspektywie nagłego wzrostu cen spowodowanego końcem funkcjonowania tarczy ochronnej

.

Takie instalacje pełnią niezwykle ważną funkcję w gospodarce odpadowej.

– Nie chciałbym, żeby w przyszłości wywóz odpadów do innych instalacji w regionie przełożył się na wzrost cen odbioru odpadów dla mieszkańców. Nasza gmina potrzebuje instalacji, która domknie system gospodarki odpadowej, dzięki „szytemu na miarę” Centrum Zielonej Energii, które będzie dostosowane do potrzeb mieszkańców Rybnika – mówi Wojciech Muś prezes Centrum Zielonej Energii.

Dzięki biogazowni spadają koszty zarządzania składowiskami. Bioodpady stanowią 30-35% odpadów wytwarzanych w domach. Unijne wymogi coraz bardziej podnoszą progi, jeśli chodzi o możliwość składowania. Docelowo ta metoda gospodarowania odpadami ma mieć marginalne znaczenie, a niespełnianie tych standardów będzie wiązało się z kolejnymi wzrostami cen. Biogazownie są bezpieczne dla człowieka i środowiska. Ponadto wytwarzają atrakcyjny nawóz.

Zdjęcie i źródło: Rybnik.eu

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE