Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje ponadsektorową strategię rządową w zakresie rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla. Tempo prac nad dokumentem określono jako „intensywne”. Zapowiedzi MKiŚ są optymistyczne – jeszcze w tym roku strategia ma zostać opracowana, a dalsze prace nad nią będą kontynuowane we współpracy z ponad 40 podmiotami zainteresowanymi rozwojem rynku CCUS.
Wśród nich są Orlen SA, Grupa Azoty SA, Holcim Polska SA, ArcelorMittal Poland, KGHM Polska Miedź S.A., GAZ-SYSTEM SA, a także liczne stowarzyszenia i instytuty oraz reprezentanci środowiska naukowego. Firmy z branży energetycznej, przemysłu ciężkiego, gospodarki odpadami czy sektora hutniczego mierzą się z polityką redukcji emisji CO 2 i mają realny interes w tym, jak zostanie ukształtowana strategia.
A jej powstanie jest kluczowe, bo ma godzić ambicje klimatyczne z troską o konkurencyjność przemysłu energochłonnego.
Równolegle do prac nad ustawą MKiŚ przygotowuje także zmianę rozporządzenia lokalizacyjnego, które obecnie dopuszcza składowanie CO2 wyłącznie w kambryjskim zbiorniku w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Nowelizacja poszerzy katalog możliwych lokalizacji zarówno na morzu, jak i na lądzie, co otworzy realne możliwości rozwoju pierwszych projektów podziemnego składowania CO 2 w Polsce.
Niezależnie od rozwiązań krajowych, Polska zabiega o jak największe unijne środki na rzecz projektów CCUS, z funduszy unijnych, takich jak Fundusz Innowacyjny, Fundusz Modernizacyjny czy instrument Connecting Europe Facility (CEF). Ponadto, Ministerstwo prowadzi zaawansowane rozmowy nt. pozyskania funduszy norweskich na rzecz wsparcia rozwoju technologii CCUS w Polsce oraz podejmuje działania na rzecz ścisłej współpracy z Grupą Banku Światowego w tym obszarze.
Sprawdź koniecznie nasze najnowsze wydanie Carbon Capture:

Carbon Capture Magazyn Biomasa
Wyślij link na adres email: