Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprzeciwia się zmianie osławionej poprawki w sprawie odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. Wedle przedstawicieli resortu zmniejszenie tego wymiaru z 700 do 500 m może potencjalnie godzić w dostęp do przyłączy dla biogazowni. Czy te obawy są zasadne?

Reklama

Ustawa wiatrakowa wprowadza szereg ważnych rozwiązań dla biogazu i biometanu, m.in. ustanawiając system wsparcia dla biometanowni powyżej 1 MW w ustawie o OZE czy definiując i określając zasady funkcjonowania gazociągu bezpośredniego biogazu i biometanu.

Wiatraki zabiorą biogazowniom miejsce w sieci?

Już w uwadze nr 1 MRiRW wskazało na problemy, jakie w ocenie przedstawicieli resortu pojawiają się w związku z dalszym rozwijaniem niestabilnych, pogodozależnych OZE. Pojawiło się nawołanie do ustalenia, jaki będzie rzeczywisty wpływ zmniejszenia odległości wiatraków od zabudowań.

W jednej z uwag odniesiono się też do problemu, jakim jest blokowanie mocy przyłączeniowych przez instalacje. Aby uniknąć takiej sytuacji, MRiRW proponuje ustanowienie zasad, które spowodują utratę warunków przyłączenia. Miałoby się to odbywać np. przy zmianie podmiotu realizującego inwestycję.


Czytaj też: Przekształcanie biogazu z odpadów organicznych


Do takich sytuacji rzeczywiście dochodzi. W 2023 r. 7,5 tys. inwestycji otrzymało odmowy udzielenia warunków przyłączeniowych, a ich łączna moc zainstalowana miała wynieść prawie 84 GW. MRiRW proponuje udzielenia priorytetowych rozwiązań dla biogazowni.

Warto jednak zauważyć, że zdaniem ekspertów funkcjonowanie wiatraków i biogazowni nie wyklucza się wzajemnie. W końcu oba te źródła mają inną specyfikę pracy.

– Elektrownie wiatrowe nie zagrażają rozwojowi biogazowni – te dwa źródła energii mogą funkcjonować równolegle i wzajemnie się uzupełniać. Biogazownie powstają tam, gdzie dostępne są ograniczone substraty rolnicze, takie jak słoma czy obornik. Wiatraki z kolei buduje się w miejscach o dobrych warunkach wiatrowych, np. na Pomorzu czy na wzgórzach – tłumaczy dla dziennika Gazety Prawnej Bernard Swoczyna, starszy specjalista ds. polityki klimatyczno-energetycznej w Instytucie Reform.

Inne zdanie ma jeden z przedstawicieli resortu rolnictwa.

– Elektrownie wiatrowe zajmują przyłącza energetyczne, a wykorzystują je bardzo często tylko częściowo. Biogazownie, produkując prąd, dają stałe napięcie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Jest to optymalna produkcja energii odnawialnej, która nie buduje takich nierównych obciążeń – mówi DGP Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.

Inne ważne zmiany w przepisach

Resort rolnictwa zgłosił także konieczność usunięcia wymogu wyposażania biogazowni w magazyn biogazu, którego charakter nie został jednoznacznie określony.

– Wszystkie biogazownie, w tym biogazownie rolnicze posiadają już zbiornik do magazynowania biogazu. Obowiązujący w tym zakresie przepis nie precyzuje, czy przez magazyn biogazu należy rozumieć integralną część każdej instalacji biogazowej, czy też dodatkowy (odrębny) element takiej instalacji. Propozycja zmiany przepisu ma na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, co w konsekwencji może skutkować koniecznością ponoszenia przez inwestorów dodatkowych kosztów związanych z budową dodatkowych magazynów biogazu – czytamy w uwadze zgłoszonej przez MRiRW.

W odpowiedzi na tę uwagę, w stanowisku wskazano na zasadność propozycji. Uwaga została uwzględniona i rzeczywiście spowodowała zmiany w przepisach. Przyznano, że rzeczywiście takie brzmienie przepisu może wpływać na pojawienie się wątpliwości interpretacyjnych.


Czytaj też: Biogazownia a samowystarczalność energetyczna


Uwagi MRiRW wskazały także na konieczność ustalenia preferencyjnych warunków przyłączania do sieci dla instalacji spełniających wymogi specustawy biogazowej. Takie warunki przewidziano w projekcie ustawy dla elektrowni wodnych oraz wiatraków na morzu. Jak wskazuje podmiot wprowadzający uwagę – biogazownie rolnicze pozwalają na lokalne bilansowanie sieci niskiego napięcia, przez co przyczyniają się to stabilnych dostaw energii elektrycznej dla mieszkańców wsi. Ta propozycja poprawki nie została jednak uwzględniona w dalszych pracach nad projektem ustawy.

Zdjęcie: Freepik

Źródło: RCL

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE