Marcin Białek, prezes Biogas System odpowiada na nasze trzy krótkie pytania dotyczące biogazu.
Jakie korzyści dla gminy może przynieść budowa biogazowni przy oczyszczalni ścieków?
Budowa biogazowni przy oczyszczalni ścieków pozwala na efektywne zagospodarowanie odpadów powstających na oczyszczalni ścieków, przede wszystkim osadów ściekowych, z jednoczesną możliwością produkcji z biogazu energii elektrycznej lub cieplnej. Budowa biogazowni pod egidą gminy pozwala też na skoordynowanie dostępnego na jej terenie potencjału substratowego i ewentualne uzupełnienie go o substraty dostarczane w mniejszych ilościach przez rolników lub inne. W ten sposób biogazownia przy oczyszczalni ścieków może stać się biogazownią gminną, z której skorzystają zarówno jednostki samorządowe, jak również mieszkańcy czy lokalni przedsiębiorcy.
Czy ten sektor biogazu cieszy się dużym zainteresowaniem?
Tak, widać zapotrzebowanie, zarówno jeśli chodzi o budowę nowych instalacji biogazowni komunalnych na oczyszczalniach ścieków, jak i w zakresie modernizacji starych instalacji opartych o proste komory fermentacyjne, które są w złym stanie technicznym i nie zapewniają dobrej efektywności. Rozwój tego sektora rynku jest jednak wolniejszy niż sektora biogazowni typowo rolniczych. To wynik mniejszej oferty programów dofinansowań dla tej grupy inwestycji oraz z faktu, że inwestorami są tu jednostki samorządowe, zobowiązane do prowadzenia postępowań zgodnie z ustawą – prawo zamówień publicznych, co wydłuża cały proces.
Czy obecne przepisy prawne są korzystne dla budowy takich instalacji?
Obecne przepisy regulują kwestie produkcji biogazu jako całości – oraz jako swego rodzaju podgrupę – zagadnienia produkcji biogazu rolniczego. Biogazownie komunalne nie mają więc tak dedykowanych przepisów jak biogazownie rolnicze, stosuje się tu ogólne przepisy w tym zakresie, m.in. ustawy o odpadach, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o OZE, przepisy środowiskowe, budowlane i planistyczne. Jedną z istotniejszych kwestii jest tu brak zwolnienia z obowiązku przeprowadzania procesu oceny oddziaływania na środowisko i uzyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, z jakiego mogą skorzystać rolnicy budujący biogazownie o ekwiwalentnej mocy elektrycznej do 500 kW.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj magazyn Zielona Gmina:
Pytała: Daria Lisiecka
Zdjęcie: Łukasz Gdak
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE