Biometan to obecnie najdoskonalsze zdekarbonizowane paliwo. Instalacje zasilane gazem ziemnym mogą z powodzeniem korzystać także z takiego zielonego gazu, a sam biometan może generować ujemne emisje pozwalające na stopniowe przechodzenie do gospodarki zeroemisyjnej. Jest to zatem idealne paliwo służące do realizacji wszystkich celów zrównoważonego rozwoju.

Reklama

Przyzwyczailiśmy się, że emisyjność energii odnawialnej jest równa zero. W przypadku energii elektrycznej z OZE, niezależnie od tego, czy generowana jest z fotowoltaiki, wiatru, wody, czy biomasy, mamy do czynienia z zerową emisją.

Biometan jako nośnik energii odnawialnej może jednak charakteryzować się różnym poziomem emisyjności w zależności od wielu czynników, takich jak technologia produkcji, substraty, a także sposób dostarczania do ostatecznego klienta. Co istotne, zgodnie z nowymi przepisami europejskimi, cały obrót biometanem musi być monitorowany w ramach certyfikacji bilansu masy, co pozwala na ścisłe określenie wartości emisyjności tego gazu. W przypadku biometanu mamy zatem pewność, że poziom emisji związany z wykorzystywaną energią jest ściśle określony i obejmuje cały łańcuch logistyczny, co nie jest praktykowane w przypadku energii elektrycznej z OZE.

Klienci mogą więc dostosować finalny produkt do wewnętrznych wymagań i polityk związanych z wdrażaniem ESG i wybierać czy chcą skorzystać z produktu o emisyjności nisko dodatniej (od 0 do około 35 g CO2 eq/MJ), czy też z produktu o ujemnej emisyjności (np. -100 g CO2 eq).

Uniwersalne paliwo

W przeciwieństwie do energii elektrycznej, która może być dostarczana jedynie poprzez sieć energetyczną, biometan może być dostarczany za pomocą sieci gazowej, jak również w formie sprężonej (bioCNG), lub skroplonej (bioLNG). Dzięki tak zróżnicowanym możliwościom poszerza się zakres zastosowań takiego gazu.

Najbardziej rozpowszechnioną w Europie formą transportu biometanu jest zatłaczanie go do sieci gazowej. Jest to najtańszy sposób, a jednocześnie dający najszerszy dostęp do klientów, gdyż cały europejski system gazowy traktowany jest jako jedna sieć. Pozwala to na odbiór biometanu przez klienta nie tylko z sieci, do której bezpośrednio przyłączona jest biometanownia, ale również innych klientów podłączonych do sieci gazowej, niezależnie od ich lokalizacji w stosunku do biometanowni.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Akademii Inwestora Biometanowego:

Tekst: Lech Wojciechowski, wiceprezes zarządu Polska Platforma LNG i bioLNG

Zdjęcie: pixabay.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE