Suez – francuskie przedsiębiorstwo wdrażające rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego dla wody i odpadów – nabyło 51% udziałów spółki ARA CURSUS, która posiada 9 projektów biogazowych w Polsce. Nowi i starzy udziałowcy planują zainwestować w ich rozwój 70 mln euro. W grę wchodzi także produkcja biometanu.
Dotychczasowy akcjonariusz większościowy – Bourgogne – zachował pakiet 24,5% udziałów. Tyle samo przejęła spółka EIFFEL, poprzez swój fundusz EIFFEL GAZ VERT.
Suez dostarcza klientom w 40 krajach rozwiązania dotyczące gospodarki wodnej i odpadowej. Grupa w 2023 r. wyprodukowała 7,7 TWh energii z odpadów i wody odpadowej oraz odnotowała 8,9 mld euro przychodów.
ARA CURSUS to z kolei polski deweloper i operator biogazowni, który posiada w swoim portfelu 9 instalacji biogazu rolniczego na terenie kraju. Każdy z obiektów zaprojektowano do produkcji około 1 MW energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a jeden z nich jest obecnie w fazie eksploatacji. Kolejne biogazowe inwestycje mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Projekty zakładają wykorzystanie produkowanego ciepła do m.in. suszenia drewna dla klientów komercyjnych.
Cele produkcji biogazu
Biogazownie ARA mają przyczyniać się do transformacji energetycznej Polski w stronę niskoemisyjności i gospodarki o obiegu zamkniętym. Każda z instalacji ograniczy emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 4600 ton rocznie i przyczyni się do zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych poprzez tworzenie miejsc pracy.
Zarejestruj się na Kongres Biogazu!
Instalacje wytwarzające biogaz to też szansa na wypełnienie celów w zakresie obniżenia ilości odpadów na składowiskach oraz wypełniania krajowych i europejskich celów w zakresie OZE. Biogazownie wytwarzają bowiem nie tylko energię elektryczną i ciepło, ale również poferment, czyli nawóz organiczny o wysokiej jakości.
Polskie biogazownie z szeregiem nowych inwestorów
– Nabycie pakietu kontrolnego w ARA to nowy krok w rozwoju SUEZ w Polsce, zgodny ze strategią zwiększenia udziału naszej działalności na rynkach międzynarodowych do 2027 r. Zwiększa to również sieć biogazowni i biometanowni już obsługiwanych przez SUEZ we Francji, Wielkiej Brytanii i Czechach. Wspólnie z partnerami jesteśmy zaangażowani w umożliwienie naszym klientom w Polsce przeprowadzenia transformacji ekologicznej poprzez zwiększenie odzysku odpadów i zintensyfikowanie lokalnego wytwarzania energii odnawialnej – mówi Yves Rannou, Dyrektor Operacyjny ds. Recyklingu i Odzysku, Wiceprezes Wykonawczy.
– Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się zostać udziałowcem platformy, którą zaczęliśmy finansować trzy lata temu. Połączone doświadczenie SUEZ, Eiffel i Bourgogne pozwoli pozycjonować ARA CURSUS jako wiodącego gracza na polskim rynku biogazu. Polska jest obiecującym rynkiem, na którym Eiffel jest obecny od 2018 roku i planuje ten rozwój kontynuować, zwłaszcza na rynku gazu odnawialnego. W lutym ubiegłego roku powstał polski oddział, dzięki któremu Eiffel będzie wykorzystywać swoją wiedzę i lokalnych partnerów, aby wspierać transformację energetyczną w Polsce – stwierdza Marc-Etienne Mercadier, zarządzający funduszem Eiffel Gaz Vert.
– Współpracujemy z Eiffel Investment Group i Eiffel Gaz Vert od 2021 roku, aby przygotować pierwszy portfel projektów do budowy i rozpocząć wczesny etap rozwoju drugiej grupy projektów do produkcji biometanu. Jako deweloperzy i właściciele projektów OZE wraz z Eiffel Investment Group zdaliśmy sobie sprawę, że partner strategiczny znacznie przyspieszy nasz harmonogram i wniesie wiedzę specjalistyczną pozwalającą na szybki rozwój naszej działalności. Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że SUEZ zgodził się dołączyć do nas i z niecierpliwością czekamy na uruchomienie wszystkich tych projektów – podsumowuje Jean-Luc Zbirou, prezes Bourgogne.
Współudziałowcy planują razem zainwestować 70 mln euro w budowę biogazowni i rozwój części zakładów w stronę biometanowni.
Zdjęcie: Freepik
Źródło: SUEZ
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE