Od kilku miesięcy NCBR prowadzi konsultacje rynkowe w obszarze nowoczesnych technologii dla sektora biogazu i biometanu. Jednocześnie na stronach NCBR opublikowany został Symulator Polskiego Systemu Energetycznego, który pozwala modelować bezemisyjny system energetyczny Polski, uwzględniając m.in. rolę biometanu.
Wojciech Racięcki
dyrektor Działu Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Biometan jest w naszej ocenie kluczem do transformacji energetycznej jako paliwo, które pozwoli na zbilansowanie miksu energetycznego opartego w 100% o OZE poprzez dyspozycyjne elektrownie gazowe działające w oparciu o biometan. Jako łatwy w magazynowaniu, bezemisyjny nośnik energii chemicznej paliwa, biometan to gwarancja stabilnych dostaw energii, gdy nie wieje i nie świeci. To także surowiec dla przemysłu chemicznego.
Łączne zapotrzebowanie bezemisyjnej gospodarki na biometan szacowane jest na 3,5-4,5 mld m3/rok. Koresponduje z tym oszacowany przez NCBR realny potencjał produkcji biometanu w Polsce, na poziomie 3,2-4,7 mld m3/rok, biorąc pod uwagę wyłącznie surowce odpadowe wykorzystane do jego produkcji.
Przeznaczenie tego zdekarbonizowanego gazu na cele takie jak ogrzewanie czy transport – nie jest racjonalne. Obszarem o najwyższym priorytecie jest bilansowanie biometanem w cyklu rocznym krajowego systemu energetycznego opartego w całości o OZE.
Szczególną rolę w prawidłowym rozwoju rynku biometanu odegrają nowe technologie. Dlatego programy NCBR w tym obszarze są tak istotne.
Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz nasz raport Biogaz i biometan 2024:
Raport Biogaz i biometan w Polsce 2024
Wyślij link na adres email: